Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

"Gadający" rozkład jazdy

Maciej Kubień,

dodane przez MQ; zmodyfikowane

Przy zdarzających się ostatnio coraz częściej "padach" serwera Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, znaczenia nabierają alternatywne źródła informacji o rozkładach jazdy.
Dotychczas godziny odjazdów można było poznać dzięki trzem aplikacjom: RJview (dla komputerów z systemem Windows), MicroBus (dla telefonów komórkowych) oraz Przewodas (dla palmtopów). Dzisiaj dołączył do nich popularny komunikator internetowy Gadu-Gadu.

Aby skorzystać z rozkładu przez Gadu-Gadu, należy do swojej listy dodać kontakt o numerze 1913366. Pod tym numerem znajduje się bot, którego zadaniem jest informowanie o rozkładzie jazdy. Rozmowę z nim zaczynamy wpisując start. Domyślnie bot podaje informacje o odjazdach dla Warszawy, więc na pytanie o numer linii odpowiadamy szczecin. Przełączy nas to na rozkład dla Szczecina. Dalej postępujemy zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Niestety, rozkład uzyskany w ten sposób posiada jedną istotną wadę (podobnie zresztą, jak ten z MicroBusa) - brak jest opisów do kursów.

Bot Gadu-Gadu jest częścią serwisu www.jazdy.net. Podstawowym elementem jest jednak aplikacja Java, umożliwiająca dostęp do rozkładów jazdy poprzez telefon komórkowy. Oprócz baz szczecińskich, dostępne są bazy dla Białegostoku, GOP-u, Krakowa, Lublina, Poznania, Trójmiasta i Warszawy. Wprawdzie "rynek" szczeciński jest obecnie zdominowany przez MicroBusa, jednak może się to wkrótce zmienić, gdyż autor aplikacji, Paweł Misiewicz, zapowiada dalszy rozwój programu.

brak komentarzy