Informacje
Europejskie Dni Dziedzictwa w Zachodniopomorskiem
end, Gazeta Wyborcza,
dodane przez MQ; zmodyfikowane
Przejazd kolejką wąskotorową, starym tramwajem, pokaz podnoszenia zabytkowego zwodzonego mostu, zwiedzanie pracowni konserwacji zabytków - to niektóre atrakcje rozpoczynających się w sobotę Europejskich Dni Dziedzictwa.
Są obchodzone w całej Europie, od kilku lat także w Polsce. Ich ideą jest upowszechnianie wiedzy o zabytkach i umożliwianie obcowania z nimi szerokiej publiczności. Co roku temat wiodący imprezy jest inny - tym razem będzie mowa przede wszystkim o detalu w architekturze oraz zabytkach transportu kolejowego i tramwajowego. Imprezy rozłożone są w czasie - odbywają się przez dwa tygodnie z różnych miejscach województwa. Głównym punktem programu jest sobotnia otwarta konferencja popularnonaukowa w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego.- Staramy się tak dobierać tematy i w taki sposób je przedstawiać, żeby każdy wyszedł z wykładu zainteresowany i nieznudzony - mówi Anna Walkiewicz z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, koordynatora imprezy. - Wszystkie referaty będzie też można otrzymać na piśmie w specjalnie przygotowanej publikacji.
Oprócz konferencji organizatorzy proponują też wycieczki, np. przejazd kolejką wąskotorową z Gryfic do Niechorza czy pokaz podnoszenia zwodzonego mostu w Podjuchach. Na jeden dzień otworzą się dla mieszkańców pracownie konserwacji zabytków. Można będzie się przyjrzeć, jak naprawia się zabytki i dzieła sztuki. Wszystkie wątpliwości wyjaśnią eksperci.
Wstęp na imprezy jest darmowy, ale chętnych jest tak dużo, że większość miejsc już została zarezerwowana.
- Zainteresowanie jest ogromne - przyznaje Anna Walkiewicz. - Najbardziej popularny okazał się przejazd kolejką wąskotorową, nie ma już wolnych miejsc.
Wciąż jednak można zapisać się np. na wycieczkę starym tramwajem po Szczecinie czy prezentację mostu zwodzonego, uruchamianego tylko raz w tygodniu. Wstęp wolny jest też na konferencję.
Wszelkich informacji na temat imprez w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa udziela Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, tel.: 433 61 67.
Na co można się wybrać w Szczecinie?
Sobota, 17 września
godz. 10 - inauguracja imprezy i sesja popularnonaukowa w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego
W programie m.in. wykłady na temat detalu architektonicznego w kościołach, technik witrażowych, architektury bram szczecińskich kamienic czynszowych, wyglądu kamienic z przełomu XIX i XX w.
godz. 15-19.45 - dzień otwarty pracowni konserwatorskich (zostało niewiele miejsc wolnych)
Poniedziałek, 19 września
Wystawa "Skarby Książnicy Pomorskiej" w Książnicy.
Sobota, 24 września
Przejazd przez Szczecin zabytkowym tramwajem i wycieczka do niedostępnych na co dzień obiektów dworca (warto zabrać ze sobą latarkę).
Środa, 5 października
Prezentacja zwodzonego mostu kolejowego w Podjuchach.
Na sesję można przyjść bez wcześniejszego zgłoszenia, pozostałe punkty programu wymagają telefonicznego zgłoszenia uczestnictwa (tel. 433 61 67).
źródło: Gazeta Wyborcza
brak komentarzy