Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Gdańsk: Nowe tramwaje dla Gdańska

mt, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

ZKM rozstrzygnął przetarg na zakup trzech nowych, niskopodłogowych tramwajów.
Zgodnie z naszymi przewidywaniami (pisaliśmy o tym w "Gazecie Wyborczej Trójmiasto" 14 lutego) wygrała kanadyjska firma Bombardier ze swoim NGT6-2Gd, który jest już znany w Polsce - od kilku lat prawie identyczny model jeździ po Krakowie. 27 czerwca miasto podpisze umowę w konsorcjum Bombardiera, Vossloh Kiepe (firma niemiecka) i Solarisem (polska). To właśnie ta ostatnia firma z Poznania, znana dotychczas z produkcji jeżdżących m.in. w Gdańsku i w Gdyni autobusów i trolejbusów, zmontuje kanadyjsko-niemieckie tramwaje. Miasto zapłaci za nie 21,5 mln zł, ale ponieważ ich zakup jest częścią Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, część wydatków zrefunduje Unia Europejska.

- Z tego samego źródła zakupiliśmy 33 autobusy, które również wyprodukował Solaris - mówi Izabela Kozicka-Prus, rzecznik Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. - Przyjadą do nas już w lipcu. Natomiast na tramwaje przyjdzie nam poczekać półtora roku - tyle trwa ich produkcja.

Nowe tramwaje są bardzo potrzebne. Obecnie praktycznie wszystkie wozy pracują, brakuje pojazdów, które obsługiwałyby linię na Chełm (ma zostać oddana do użytku pod koniec przyszłego roku). ZKM, poza zakupami nowych wozów, myśli też o nabyciu używanych tramwajów z Berlina. Wszystko po to, by mieć wystarczająco dużo w miarę nowoczesnego taboru do obsługi nowej trasy. Najpopularniejsze dziś w Gdańsku tramwaje - 105N - mogą mieć problemy z pokonaniem wzniesienia w drodze z centrum na Chełm.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy