Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Trójmiasto: Trolejbusem z Sopotu na Karwiny

Michał Tusk, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Od poniedziałku linia 31 połączy pętlę na Wyścigach z Kaczymi Bukami. Sposób finansowania przedsięwzięcia jest nowatorski - kosztami podzieliły się sopocki magistrat i Aquapark.
Pomysł uruchomienia takiego połączenia trolejbusowego pojawił się rok temu. Już wtedy wiadomo było, że w sierpniu 2006 r. zostanie oddany do użytku nowy fragment trakcji z gdyńskich Karwin do Kaczych Buków. W założeniu trolejbusy miały zastąpić m.in. linię 121 (Kacze Buki - Orłowo). - Stwierdziliśmy, że logiczne byłoby przedłużenie trasy do Sopotu, dzięki czemu Mały Kack zostałby skomunikowany z kurortem i dodatkowo odciążylibyśmy linię autobusową 181 - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Problemem były pieniądze - linia wymagała dopłaty w wysokości 12 tys. złotych miesięcznie. Pomógł udział sopockiego Aquaparku. Firma wzięła na siebie część kosztów (3 tys. zł). - My, w zamian, zmieniliśmy nazwę przystanku znajdującego się w pobliżu Aquaparku z "Kamienny Potok SKM - al. Niepodległości" na "Kamienny Potok SKM - Aquapark" - tłumaczy Gromadzki. - To pierwszy w Trójmieście taki przykład partnerstwa publiczno-prywatnego.

"31" miała wystartować już w sierpniu, ale dopiero kilka dni temu uprawomocniły się uchwały rad miejskich Sopotu i Gdyni. Dlatego do poniedziałku linia kursuje skróconą trasą - tak jak jej autobusowa poprzedniczka (czyli tylko do Orłowa).

Potrzebne przeróbki pętli na Wyścigach już wykonano. W poniedziałek o godz. 11.41 niskopodłogowy trolejbus (tylko takie mają jeździć na "31") ruszy z pętli na pierwszy kurs do Kaczych Buków. Nowa linia będzie jeździć przez cały tydzień - co pół godziny od 7 do 21.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy