Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Łódź: Będzie więcej nowych autobusów

Piotr Anuszczyk, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Na ulice Łodzi wyjechał właśnie najnowszy autobus marki Volvo. To pierwszy egzemplarz, który trafił do Polski po premierze tego modelu na salonie motoryzacyjnym w Paryżu. MPK zamówiło już 19 sztuk.
Nowe autobusy są niskopodłogowe, wejścia znajdują się 34 cm nad ziemią. Dodatkowo mogą jeszcze "przyklęknąć" o 9 cm ułatwiając wejście osobom niepełnosprawnym (w środkowych drzwiach jest rampa umożliwiająca wjazd na wózku inwalidzkim). MPK zamówiło pojazdy w dwóch wersjach: krótkiej 12-metrowej (właśnie ten model jest teraz na testach) oraz 18-metrowe przegubowce. Właśnie 15 dużych autobusów stanowi największą część kontraktu. Miejski przewoźnik nie musiał rozpisywać przetargu, bo zamówienie jest kontynuacją podpisanej wcześniej umowy ze szwedzkim producentem. Volvo ma dostarczyć pojazdy na wiosnę przyszłego roku. Skoro auta są już zamówione, to po co kolejne testy na łódzkich ulicach? - Chcemy mieć pewność, że autobusy odpowiadają mieszkańcom w najdrobniejszym szczególe - mówi Marcin Małek. - Poprosiliśmy producenta m.in. o to, by w pojazdach, które nam dostarczy, zamontować większe lufciki w oknach. Zamiast malutkich, które można tylko uchylić, mają być takie odsuwane na bok, podobnie jak w ikarusach - dodaje.

Autobusy wyposażone zostały w silniki o mocy 250 KM i spełniają najostrzejsze normy emisji spalin "Euro 5". - Tak surowe normy spełniają obecnie tylko niektóre pojazdy we Francji i Niemczech, w Polsce do tej pory w ogóle ich nie było - mówi Małek.

Dla kierowców znaczenie mają jednak inne zalety. - Dużo lepiej rozplanowano deskę rozdzielczą, wszystko jest pod ręką i lepiej się kieruje. Łatwiej też skręcać, bo w stosunku do poprzednich modeli ulepszono zawieszenie - mówi Kazimierz Graczyk, kierowca MPK.

Zadowoleni mają być jednak przede wszystkim pasażerowie. - Do nowego autobusu trudno się przyczepić, zobaczymy tylko, co będzie po kilku latach spędzonych na łódzkich dziurach - mówi pan Roman Kochanek. - Podoba mi się, bo jest dobrze wyciszony i nie ma żadnych schodków przy wejściu - dodaje pani Alicja Kruczek.

W MPK zapewniają, że volvo to bardzo odporna konstrukcja. - volvo 7700 to autobus zaprojektowany z myślą o długoletniej eksploatacji. Producent szacuje, że nawet w trudnych warunkach, jakie panują w Łodzi, żywotność autobusów volvo 7700 będzie wynosiła nawet 20 lat - mówi Bogumił Makowski, rzecznik MPK. Autobusy są objęte gwarancją - dwa lata na podwozie i sześć na nadwozie.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy