Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Rzeszów: Nowe gazowe autobusy MPK

art, Gazeta Wyborcza,

dodane przez leks; zmodyfikowane

Do końca roku rzeszowskie MPK wzbogaci się o dziesięć nowych Jelczy. - Trzy z nich dotarły już do Rzeszowa - mówi Wiesław Pomianek, dyrektor MPK. Nowe autobusy, które zakupił miejski przewoźnik, to Jelcze 120M/4 napędzane gazem ziemnym.
Różnią się jednak od tych, które MPK zamawiało wcześniej.

- Dotychczas stawialiśmy na autobusy niskopodłogowe. Te, które właśnie do nas docierają, są autobusami wysokopodłogowymi - tłumaczy Wiesław Pomianek, szef Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Rzeszowie.

Skąd ta zmiana? - Zadecydowały o tym dwie sprawy. Nowe jelcze mają zamontowane zbiorniki na gaz w podłodze i dzięki temu są niższe. Będą się mieściły pod niskim wiaduktem kolejowym w ciągu ulic Batorego i Żółkiewskiego. Wcześniej kupowane autobusy gazowe, ze zbiornikami na dachu, nie mogły tamtędy jeździć - tłumaczy Pomianek. Drugi powód związany jest z tym, że MPK chce, aby autobusy zasilane gazem mogły jeździć przez cały rok na trasach podmiejskich. - Zimą niskopodłogowe autobusy jadące poza Rzeszów nie zawsze sobie dawały radę. Często zdarzało się, że nie mogły się przebić przez nieodśnieżone drogi - tłumaczy dyrektor MPK.

Koszt jednego autobusu to prawie 600 tys. zł. 2,8 mln zł udało się zdobyć z EkoFunduszu. W przyszłym roku miejski przewoźnik planuje zakup kolejnych ośmiu pojazdów.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy