Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Poznań: Nowy rok bez nowego taboru

leh, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

MPK nie kupi w 2007 r. żadnego nowego tramwaju ani autobusu.
MPK zdążyło już nas przyzwyczaić do coraz to nowszych pojazdów. Ostatnie lata można wręcz pod tym względem określić jako tłuste dla firmy. Po pierwsze, przybyło nam 14 niskopodłogowych tramwajów Combino. Po wtóre, tylko w ubiegłym roku MPK kupiło aż 50 nowych niskopodłogowych autobusów. Ale mimo że po mieście za dnia jeżdżą już niemal wyłącznie autobusy nowej generacji, a po szynach suną efektownie wyglądające combino czy tatry, to tabor MPK ciągle wymaga odnawiania.

Tymczasem nasz przewoźnik planuje w przyszłym roku wzmocnić swój tabor zakupem jedynie kilku używanych tramwajów. Przyczyna jest prozaiczna - brak pieniędzy.

- Pamiętajmy, że 120 autobusów z największej dostawy z lat 90. ma już po 800 tys. km przebiegu. One się sypią i w przyszłym roku zaczniemy to boleśnie odczuwać - mówi Krzysztof Książyk, dyrektor pionu autobusów w MPK.

Niewesoło jest z tramwajami. Średnia wieku pojazdu używanego przez MPK to ponad 27 lat. Jan Firlik, dyrektor pionu tramwajów, pociesza jednak, że tragedii nie ma, bo suche dane o roku produkcji mają się często nijak do stanu wagonów. Dotyczy to zwłaszcza zmodernizowanych tramwajów typu 105N.

W 2007 r. MPK skończy spłacać Combino. A kiedy kolejne zakupy nowych tramwajów? W ciągu najbliższych kilku lat i na pewno będą to tramwaje niskopodłogowe. Firma chce kupić dziesięć takich pojazdów. W przyszłym roku MPK planuje jedynie przygotować specyfikację przetargową i być może ogłosić przetarg. - Będziemy bacznie obserwować, co się dzieje na rynku, bo pojawi się kilka nowych typów tramwajów. W Elblągu zacznie jeździć niskopodłogowy produkt bydgoskiej Pesy, do Wrocławia trafią tramwaje

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy