Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Czy w czasie regat komunikacja miejska będzie darmowa?

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Decyzja należy do radnych, którzy mają na ten temat różne opinie. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego wyliczył już, że darmowa komunikacja będzie kosztować miasto około 600 tysięcy złotych.
Z propozycją zniesienia opłat za poruszanie się komunikacją miejską w czasie szczecińskiego finału The Tall Ships' Races (w sierpniu 2007 r.) wyszło Biuro Organizacji Regat magistratu. Tramwajami i autobusami szczecinianie i turyści mogliby się poruszać od 3 do 7 sierpnia. Wprawdzie żaglowce przypływają do Szczecina dopiero 4 sierpnia, ale większość turystów spodziewanych jest już dzień wcześniej.

Argumenty Biura Organizacji Regat są proste. Po pierwsze, darmowa komunikacja ułatwi poruszanie się po mieście turystów zagranicznych, którzy nie będą musieli zapoznawać się z zawiłą taryfą przewozów (bilety czasowe, normalne, pospieszne itd.). Chcąc zmusić ich do kasowania biletów, trzeba by przygotować specjalne informatory, i to w kilku językach. Po drugie, taka decyzja zachęci samych szczecinian do tego, by przyjechali w rejon Wałów Chrobrego i Łasztowni komunikacją miejską, a nie samochodami. To ułatwi poruszanie się po mieście i zmniejszy ewentualne korki.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego na prośbę "Gazety" wyliczył szacunkowe koszty takiej decyzji. Tylko z powodu utraty wpływów z biletów jednorazowych do kasy ZDiTM wpłynęłoby około 620 tys. zł mniej. Kwota będzie wyższa, jeśli stali nabywcy biletów miesięcznych wyliczą, że w sierpniu nie opłaca im się ich kupować.

Pomysł darmowej jazdy już podzielił radnych. Entuzjastą takiego rozwiązania jest Piotr Kęsik z SLD.

- Boję się ośmieszających nasze miasto sytuacji - mówi radny. - Nie znający języków obcych kontrolerzy próbujący wyegzekwować karę mogliby tylko spowodować, że turyści wyjechaliby ze Szczecina z kiepską opinią. Alternatywą jest to, że ZDiTM przygotuje w kilku językach specjalne ulotki informujące o cenach biletów.

Piotr Kęsik chce nawet, by ZDiTM zaplanowało połączenia autobusowe z wielkich parkingów samochodowych w rejon zlotu żaglowców.

Podobnie uważa radny Artur Szałabawka z PiS.

- Szczecin ma szansę na niepowtarzalną promocję, straty ZDiTM będą niewspółmierne do tego, jakie wrażenia mogą wywieźć z naszego miasta turyści - mówi radny.

Przeciwna pomysłowi jest jednak radna Renata Zaremba z PO, szefowa komisji Budżetu i Finansów rady.

- Nie musimy promować się poprzez darmową komunikację - mówi Renata Zaremba. - Poza tym wolałabym najpierw zapoznać się z faktycznymi kosztami takiej decyzji, a nie tylko efektownie brzmiącym hasłem. Biuro regat powinno się skupić na promocji imprezy, a nie takich niedopracowanych pomysłach. Wolałabym, żeby za te kilkaset tysięcy złotych Szczecin mógł zareklamować imprezę w telewizyjnych spotach.

Ryszard Kotla, znany szczeciński przewodnik: - Darmowa komunikacja ułatwi życie nie tylko turystom, ale także samym szczecinianom, którzy stawiając na komunikację publiczną nie utkną w korkach.

źródło: Gazeta Wyborcza

Przeczytaj również: Za darmo autobusem i tramwajem? (20.12.2006)

brak komentarzy