Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Przyjadą z Wrocławia

Tomasz Tokarzewski, Kurier Szczeciński,

dodane przez konjo; zmodyfikowane

Do końca roku Szczecinowi może przybyć 6 nowych tramwajów. Będą to doczepy do wagonów kupionych w 2001 r. Wygląda na to, że walka trzech potencjalnych producentów dobiegła końca.
Na nowe tramwaje szczecinianie czekają od kilku lat. Po zakupach w 2001 r., mimo ambitnych planów, kolejne nowe wagony się nie pojawiły. Szansą okazały się fundusze unijne, ale od napisania wniosku do ogłoszenia przetargu minęło około 2 lat. Oferty firm (wpłynęły 3 propozycje) otwarto na początku września 2006 r. Od tej pory Urząd Miejski, a potem także Urząd Zamówień Publicznych zasypywane były protestami firm, których oferty odrzucono. Umowę w końcu udało się podpisać, a jakiekolwiek protesty będą już bezzasadne.

- Od początku twierdziliśmy, że jesteśmy jedyną firmą, która ma prawo i licencję do produkcji tego typu wagonów - przypomina Zdzisław Brodawka, prezes wrocławskiego "Protramu".

Firma wyliczyła, że 6 wagonów dla Szczecina może wyprodukować za niespełna 11,9 mln zł. Deklaruje też, że wagony będą w Szczecinie jeszcze w tym roku.

Nowe wagony będą wyglądać jak te, do których zostaną doczepione. Będą też pomalowane w identyczne barwy (obecnie szczecińskie tramwaje maluje się na czerwono) i wyposażone w monitoring wnętrza. Nie będą tylko miały kabin motorniczego i pantografów.

Wrocławski producent liczy jednak na dłuższą współpracę. Na ulice Wrocławia wyjeżdżają właśnie pierwsze przegubowe wagony z częściowo obniżoną podłogą. Są to nowe modele, oparte na najpopularniejszej w Polsce rodzinie tramwajów 105N. Dzięki temu proponują znacznie wyższy komfort jazdy, są jednak bardziej odporne na krzywe polskie tory niż niskopodłogowe konstrukcje z Zachodu. Są też od nich znacznie tańsze - nowy wagon kosztuje obecnie ok. 3 mln zł. Produkt w pełni niskopodłogowy, zagraniczny - 6-7 mln zł.

- Naszą ofertę chcemy zaproponować także Szczecinowi - zapewnia prezes Brodawka. - Być może już wkrótce zalety nowego tramwaju przedstawimy także w szczecińskim UM.

źródło: Kurier Szczeciński

30 komentarzy