Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Poznań: Muzeum Komunikacji w Poznaniu już uroczyście otwarte

leh, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Uruchomiono je na 10. rocznicę powstania trasy "Pestki". Mieści się przy ul. Głogowskiej.
Stare kasowniki, tabliczki z rozkładami jazdy, bilety, a nawet część tramwaju wmontowana w ścianę. Te i inne eksponaty można zobaczyć tylko w jednym miejscu w Poznaniu - w otwartym wczoraj Muzeum Komunikacji przy zajezdni na ul. Głogowskiej.

Szef MPK Wojciech Tulibacki nie przecinał wczoraj wstęgi, lecz symbolicznie zadzwonił starym dzwonkiem - jak motorniczy na pasażerów. Gdyby chciał jeszcze zabawić się w kontrolera, też znalazłby niezbędne akcesoria, bo w nowo otwartym muzeum można znaleźć pełny ekwipunek służący do sprawdzania biletów.

Na razie jednak najwięcej miejsca w muzeum zajmują eksponaty poświęcone "Pestce", która obchodziła wczoraj 10. rocznicę otwarcia. Są więc fotografie z różnych etapów budowy, jest i makieta, na której można znaleźć np. planowaną blisko 30 lat temu zajezdnię tramwajową w miejscu, w którym dziś stoi centrum handlowe Plaza. - To czego dziś mi szkoda, to, że "Pestka" przez te 10 lat nie rozrosła się jak planowano - mówił dr Zygmunt Nowak, główny projektant trasy. - Kiedy otwierano linię, liczyłem, że po 10 latach będzie już można dojeżdżać na dworzec PKP - dodał. - Dociągnięcie "Pestki" na peron siódmy dworca to nasze najważniejsze zadanie jeśli chodzi o tę trasę - zapewniał z kolei Mirosław Kruszyński, wiceprezydent Poznania. Zapowiedział też prace nad innymi projektami tramwajowymi, takimi jak trasa na Rataje i Franowo, czy w ul. Ratajczaka. - Dzięki temu będziemy mogli wycofać tramwaje z ul. Strzeleckiej czy Górna Wilda - tłumaczył.

Z okazji urodzin "Pestki" MPK przygotowuje wielką paradę, która odbędzie się już w najbliższą sobotę. O godz. 12 z ronda Kaponiera w kierunku os. Jana III Sobieskiego wyruszą wszystkie typy tramwajów używane przez MPK plus zabytkowe wagony wykorzystywane na linii turystycznej. Po paradzie z os. Sobieskiego darmowy tramwaj będzie dowoził pasażerów do zajezdni i muzeum przy ul. Głogowskiej, które będzie można zwiedzić za darmo. Od przyszłego tygodnia wstęp do muzeum będzie już odpłatny (władze MPK zapowiadają jednak tylko "symboliczną opłatę"). Na lekcję historii o poznańskiej komunikacji miejskiej będzie można wybrać się we wtorki, środy lub czwartki w godz. 12-15.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy