Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Tramwaj przecięty na pół

akr, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

- Do zrobienia przekroju tramwaju wykorzystamy jeden z wycofanych właśnie z eksploatacji przegubowców 102Na - mówi Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji. - Myślę, że to będzie bardzo atrakcyjny eksponat.
Oprócz tego w muzeum znajdzie się też jeden, zachowany w całości "przegubowiec". Kolejny, wyremontowany, pozostanie w zasobach MZK, który chce wykorzystywać stodwójkę do przejazdów turystycznych.

Które konkretnie tramwaje z szesnastu, jakie przetrwały do końca eksploatacji tego typu pojazdów, zostaną przekazane na cele muzealne, nie wiadomo. Specjaliści z MZK najpierw muszą ocenić ich stan techniczny. To pozwoli wyłonić z szesnastki te w najlepszym stanie. Pozostałe zostaną zezłomowane.

Tramwaje 102Na, które w Szczecinie weszły do eksploatacji w grudniu 1971 r., po raz ostatni wyjechały na ulice miasta 28 lutego. Historyczny, ostatni kurs, wykonał tramwaj o numerze bocznym 601, który wyjechał na linię 3. Na trasie z Pomorzan do Lasku Arkońskiego pojazd zatrzymał się w kilku miejscach na dłużej po to, by miłośnicy komunikacji mogli wykonać pamiątkowe zdjęcia. O godz. 23.40 tramwaj zjechał do zajezdni Pogodno. Motorniczy po kolei wyłączył wszystkie mechanizmy, a na końcu zgasił światło.

Zdjęcia z ostatniego kursu przegubowca można obejrzeć na stronie miłośników komunikacji miejskiej www.mkm.szczecin.pl.

źródło: Gazeta Wyborcza

13 komentarzy