Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Komunikacja na regaty częściowo darmowa

Mariusz Rabenda, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Nie będzie bezpłatnych wszystkich autobusów i tramwajów w czasie finału zlotu żaglowców. Płacić za dojazd nie będą musieli pasażerowie specjalnych linii kursujących ze zbiorczych parkingów.
60 dni pozostało do rozpoczęcia finału regat The Tall Ships' Races. Już praktycznie wiadomo, jak będzie zorganizowana komunikacja miejska w ciągu czterech dni trwania imprezy.

- Bezpłatna cała komunikacja byłaby możliwa, gdyby Rada Miasta uchwaliła taką uchwałę - uważa Paweł Tarczyński, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. - Mielibyśmy jednak problem z tymi, którzy wykupili sieciówki. Oni bowiem zapłacili za przejazdy we wszystkich dniach obowiązywania biletu. Czemu inni w tym samym czasie mieliby jeździć za darmo?

Mimo tego problemu, Tarczyński uważa, że gdyby radni uchwalili bezpłatną komunikację podczas finału The Tall Ships' Races, ZDiTM poradziłby sobie ze zwrotem części kwot za kupione sieciówki.

- Byłoby to kłopotliwe, ale wykonalne - zapewnia szef ZDiTM.

Wszystko na to wskazuje, że regularnie kursujące linie będą jednak płatne. Bezpłatne mają być za to linie dodatkowe, dowożące do centrum ludzi, którzy zdecydują się pozostawić auta na zbiorczych parkingach.

- To o tyle istotne, że część śródmieścia będzie wyłączona z ruchu - mówi Marzena Mila z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Włodzimierz Szarafiński, wicedyrektor ZDiTM, zapewnia jednak, że trudno będzie korzystać z tych autobusów zamiast z normalnych linii.

- Nie będą one się zatrzymywały na przystankach pośrednich na trasie - wyjaśnia. - Wyruszą z okolic parkingów i dojadą do centrum. Jedynie te, które będą jechać przez ul. Gdańską zatrzymają się kilka razy pod drodze, bo tam też wyznaczyliśmy miejsca, gdzie będzie można pozostawić samochód.

Do obsługi tych linii, ZDiTM planuje zarezerwować dziewięć autobusów plus trzy kolejne w przypadku, gdyby istniała konieczność uruchomienia parkingu na lotnisku w Dąbiu.

Parkingi i linie bezpłatne

Parkingi:

Prawobrzeże:

ul. Gdańska - przy Basenie Górniczym, przy Bulck Cargo oraz pod estakadą, ul. Struga (teren MTS), ul. Pomorska oraz ul. Hryniewickiego przy porcie.

Lokalizacja rezerwowa - Lotnisko w Dąbiu

Lewobrzeże:

ul. Bronowicka (parkingi zbudowane dla obsługi przyszłego cmentarza), ul. Twardowskiego (teren Domaru)

Linie bezpłatne:

820 - (kursy co 20-25 min) - Pomorska - Basen Górniczy - Energetyków - Izba Celna.

821 - (kursy co pół godziny) - Twardowskiego - Wyszyńskiego - Dworcowa.

822 - (kursy uzależnione od zapotrzebowania) - Hryniewickiego - Izba Celna.

823 - (kursy co 20 min.) - Bronowicka - pl. Zwycięstwa - Wyszyńskiego - Dworcowa.

źródło: Gazeta Wyborcza

6 komentarzy