Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Szklane oko w tramwaju

ToT, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ

W jednym ze szczecińskich tramwajów pojawiły się kamery. Monitorują zachowanie pasażerów, ale także to, co dzieje się na drodze przed pojazdem. Dodatkowo ukryty mikrofon rejestruje wszystkie słowa wypowiedziane przez motorniczego w kabinie. Wczoraj skład kursował na linii 12.
- System monitoringu wyprodukowała jedna z niemieckich firm. Będziemy go testować ok. 2 tygodni - tłumaczy Zbigniew Dąbrowski, rzecznik prasowy szczecińskiego MZK. Testy odbywają się na zlecenie wrocławskiej firmy "Protram".

Ta firma produkuje dla Szczecina 6 doczep do tramwajów z 2001 r. Zgodnie ze specyfikacją przetargową, zarówno one, jak i wagony, do których doczepy zostaną dołączone, mają być wyposażone w monitoring. "Protram" chce przetestować różne dostępne na rynku systemy. Szczecińskie MZK dzięki temu będzie mogło dokonać wyboru najodpowiedniejszego.

Trzy kamery bez przerwy rejestrują wszystko, co dzieje się we wnętrzu pojazdu. Obraz co kilka sekund zmienia się na monitorze zainstalowanym w kabinie motorniczego. Jest rejestrowany w dwóch kopiach. Mikrofon rejestruje także dźwięk, co pozwoli rozstrzygać ewentualne skargi pasażerów na zachowanie motorniczego. Kolejne ułatwienie to czwarta kamera zainstalowana na przedniej szybie tramwaju. Obraz przekazywany przez nią ułatwi ustalenie winnego w razie wypadków czy kolizji.

- Na razie trudno coś o tym systemie powiedzieć, testy dopiero się zaczynają - przyznaje Z. Dąbrowski. - Dopiero za jakiś czas będziemy mogli go ocenić.

źródło: Kurier Szczeciński

10 komentarzy