Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Toruń: Tramwaj jak nowy wkrótce wyjedzie na tory

wg, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

W toruńskim MZK kończy się przebudowa pierwszych dwóch wagonów tramwajowych - robotnicy montują siedzenia, oświetlenie i wykładziny. Odnowione pojazdy wyjadą na toruńskie tory za tydzień.
Przebudowa 24-letnich wagonów na podwoziach typu 805Na rozpoczęła się na początku roku. Jak zapewniają w MZK, dzięki temu poprawi się komfort jazdy. - Tramwaj będzie ciszej pracować m.in. na zakrętach i podczas postojów na przystankach - mówi Wojciech Olszewski, kierownik oddziału tramwajowego.

Dzięki nowemu mechanizmowi mniej hałasu będzie też podczas zamykania drzwi. Sporo zmian jest wewnątrz. Wagony pomieszczą więcej pasażerów, bo mają 24 miejsca siedzące - o cztery więcej niż wcześniej. Z drugiego wagonu zniknęła kabina motorniczego, a ta w pierwszym jest klimatyzowana. Poprawi się bezpieczeństwo pasażerów. To, co się dzieje w wagonach, kierujący może obserwować na monitorze.

Tramwaj, w odróżnieniu od starszych czerwonych, jest niebiesko-żółty. Zyskał też bardziej opływowy i zgrabniejszy kształt. Odnowiony skład ma kursować na liniach nr 1 i 2. Modernizacja wagonów kosztowała ok. 500 tys. zł. - Za nowe trzeba zapłacić od 5 do 7 mln zł - podkreśla Paweł Bohdziewicz z oddziału tramwajowego MZK. - Po remoncie tramwaj będzie nam służył przez kolejne 15 lat.

MZK chce wkrótce odnowić następne dwa pojazdy. W firmie jest 55 wagonów typu 805Na, dwa techniczne i turystyczny. Najstarszy ma 28 lat, a najmłodszy 17.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona