Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

W MZK będzie konkurs

ToT, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ

Od 16 sierpnia szczecińskie MZK nie ma dyrektora. Po zwolnieniu Jerzego Manduka jego obowiązki przejął dotychczasowy zastępca. Wkrótce ma być ogłoszony konkurs, który wyłoni nowego szefa. Ale to nie jedyne zmiany planowane w firmie.
- Zależy nam, by konkurs odbył się jak najszybciej - mówi Beniamin Chochulski, zastępca prezydenta Szczecina. - Dziś jeszcze nie potrafię powiedzieć, kiedy ogłosimy konkurs, ale czasu mamy niewiele. Musi to być osoba z doświadczeniem, która kierowała już spółką.

MZK jako zakład budżetowy miasta ma przestać istnieć. Najlepiej, by stało się to z końcem roku budżetowego Rozważamy kilka wariantów - mówi B. Chochulski. - Może być zwykłe przekształcenie zakładu w spółkę, ale zastanawiamy się też nad połączeniem MZK z już istniejącymi spółkami autobusowymi.

Kolejna możliwość to rozdzielenie obecnej firmy odpowiedzialnej za tramwaje i powołanie spółki, która zajmować się będzie wyłącznie torami i infrastrukturą, niezbędną do utrzymania tej formy komunikacji. Jeśli faktycznie zmiany miałyby nastąpić w styczniu, prace nad ich wprowadzeniem powinny nabrać tempa. Trudno bowiem ogłaszać konkurs na szefa firmy, jeśli kandydaci nie będą wiedzieli czym mają kierować.

Inna rzecz, że o przekształceniu MZK w spółkę mówi się od lat. Odwołany w sierpniu J. Manduk opracował nawet koncepcję stworzenia jednej wielkiej firmy komunikacyjnej. Nie to jednak było powodem odwołania.

- Głównymi powodami takiej decyzji są m.in. pobieranie przez dyrektora Manduka ryczałtu z tytułu użytkowania prywatnego samochodu do celów służbowych. Miało to miejsce od grudnia 2000r. na podstawie umowy, zawartej z nieuprawnioną osobą - informuje Sebastian Wypych z biura prasowego UM. - Dyrektor nie wyegzekwował też od pracowników MZK obowiązkowych oświadczeń, choć powinien to zrobić zgodnie z Ustawą o pracownikach samorządowych. Ponadto zwolnił z obowiązku świadczenia pracy jednego ze związkowców, naruszając Ustawę o związkach zawodowych.

Lista zarzutów jest nieco dłuższa. Uchybienia wyszły na jaw po przeprowadzeniu kontroli przez Wydział Kontroli i Audytu UM. Nieoficjalnie wiadomo, ze dyrektor Manduk nie stosował się też do poleceń swoich zwierzchników. Nie wiadomo jednak, czy się z zarzutami zgadza - nie odbiera telefonu. Firmą - do czasu wyłonienia nowego szefa, kieruje dotychczasowy zastępca dyrektora Krzysztof Turczyn.

źródło: Kurier Szczeciński

30 komentarzy