Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Bezpieczniej w autobusach

pit, Głos Szczeciński,

dodane przez MQ

Dwa dwuosobowe, nieumundurowane patrole policji każdego dnia jeżdżą autobusami linii obsługiwanych przez Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Pasażerowie i kierowcy czują się bezpieczniej.
- Nasi funkcjonariusze po cywilnemu jeżdżą autobusami od godz. 15, do północy - informuje st. sierż. Jolanta Szalińska, oficer prasowy KPP w Policach. - Koszty patroli pokrywa gmina Police.

Efekty są widoczne chociażby poprzez policyjne statystyki. Do tej pory policjanci odnotowali już 10 przestępstw i ponad 150 wykroczeń.

- Delikwenci karani są mandatami od 50 do 100 zł - dodaje Szalińska. - Głównie za agresywne zachowania wobec pasażerów, picie alkoholu w autobusach, używanie wulgarnych słów, niszczenie pojazdów. Także za stwarzanie zagrożeń w ruchu.

Policjanci reagują bowiem na wykroczenia na zewnątrz, jeśli np. widzą, że piesi wbiegają na jezdnię w miejscach niebezpiecznych, czy na czerwonym świetle.

Grzegorz Ufniarz, szef działu przewozu SPPK podkreśla, iż to na wniosek przewoźnika burmistrz zdecydował się sfinansować cywilne patrole w autobusach.

- Pierwszą akcję z cywilnymi patrolami mieliśmy już w roku ubiegłym - dodaje Ufniarz. - Efekty były zadowalające. Wiemy to z ankiet, które wypełniali pasażerowie oraz z opinii kierowców, którzy też czuli się bezpieczniej. Cywilne patrole nie tylko wyłapują chuliganów, działają prewencyjnie. Świadomość, że mogą być wśród pasażerów policjanci, często wystarczy, by chuligani nie wszczynali awantur, nie pili piwa w autobusie, nie zaczepiali innych pasażerów.

Na patrole z kasy podatników wyłożono około 30 tys. zł.

źródło: Głos Szczeciński

11 komentarzy