Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Toruń: "Gazeta" zaprasza na przejażdżkę tramwajem

Wojciech Giedrys, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark; zmodyfikowane

Zmodernizowany tramwaj wyjedzie na toruńskie tory już w najbliższą sobotę. Pierwsi pasażerowie dostaną upominki od "Gazety" i MZK. Impreza jest częścią obchodów "Europejskiego Dnia bez Samochodu".
Prezentacja zacznie się o godz. 11 w zajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza. Wówczas prototyp przejdzie chrzest i zabierze pasażerów w trasę. Na pierwszych czekają upominki od "Gazety" oraz Miejskiego Zakładu Komunikacji. Goście zobaczą też wystawę zdjęć prezentujących kolejne fazy modernizacji tramwajów.

Odnowione wagony wyjadą ok. godz. 12 w kierunku pętli na ul. Olimpijskiej. Przejazd odbędzie się na trasie zbliżonej do tej, na jakiej kursuje tramwajowa "czwórka". Żółto-niebieski tramwaj pojedzie ul. Bydgoską, przez pl. Rapackiego i Teatralny, Wałami gen. Sikorskiego, Uniwersytecką, Przy Kaszowniku, Warneńczyka, Kościuszki, Skłodowskiej-Curie, Wschodnią, Szosą Lubicką, Ślaskiego oraz Konstytucji 3 maja. Z powrotem wyruszy ok. godz. 13 i pokona podobną trasę. Potem pojedzie do pętli przy Merinoteksie. Stamtąd wyruszy o godz. 14.37 i do godz. 23 ma kursować jako tramwaj linii nr 1. Tego dnia jego pasażerowie będą podróżowali za darmo.

Prototyp powstał w zajezdni tramwajowej MZK. Wczoraj wyjechał na pierwszą jazdę próbną między zajezdnią a pętlą przy Merinoteksie. Przechodnie z ciekawością przyglądali się pojazdowi, który zyskał bardziej nowoczesny wygląd oraz opływowy i zgrabniejszy kształt. - Musimy jeszcze ustawić hamulce oraz silniki, sprawdzić, jak tramwaj zachowuje się na łukach i przystankach - mówi Paweł Bohdziewicz z oddziału tramwajowego MZK. - Chcemy, aby podczas przejazdu nie było żadnych niespodzianek. Bardzo nam zależy na wygodzie pasażerów i ich bezpieczeństwie.

Jak zapewniają pracownicy MZK, w odnowionych wozach poprawi się komfort jazdy. Pojazdy zyskały dodatkowe osłony, przez co będą ciszej pracować podczas postojów i na zakrętach. Mniej hałasu będzie przy otwieraniu i zamykaniu drzwi. Zmieniło się też wnętrze: jest więcej miejsc siedzących, bo mechanicy zdemontowali kabinę motorniczego w drugim wagonie. Są nowe wykładziny, oświetlenie oraz fotele. Wygodniej będą mieli motorniczowie: w ich kabinie została zamontowana klimatyzacja. Tramwaj jest monitorowany i ma automat do sprzedaży biletów. Modernizacja pochłonęła ok. 500 tys. zł. W MZK już planują odnowienie następnych pojazdów. Przebudowa dwóch kolejnych wagonów zacznie się jeszcze w tym roku.

Darmowy przejazd tramwajem to jedna z imprez kampanii "Europejski Dzień bez Samochodu". Jej tegoroczna edycja odbędzie się w sobotę na Bulwarze Filadelfijskim pod hasłem "Ulice dla ludzi". Od godz. 8 do 18 droga będzie zamknięta dla ruchu kołowego na odcinku do Woli Zamkowej do Ślimaka Getyńskiego. W programie są m.in.: piknik szachowy, pokazy jazdy na rowerach BMX. Nad Wisłą staną również stoiska informacyjno-edukacyjne ośrodków ekologicznych. Na godz. 16 zaplanowano Rowerową Masę Krytyczną, podczas której cykliści przejadą wokół Starówki. Natomiast w niedzielę odbędzie się wycieczka rowerowa, którą organizuje oddział miejski PTTK. Rowerzyści pokonają 40-kilometrową trasę przez Różankowo, Pigżę, Zamek Bierzgłowski oraz Barbarkę. Wystartują o godz. 10.30 spod pomnika Mikołaja Kopernika. Zbiórki są też zaplanowane na godz. 10 na parkingu przy markecie Obi (Szosa Lubicka) oraz przy stadionie żużlowym (ul. Broniewskiego).

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona