Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Warszawa: Autosany i jelcze będą wozić warszawiaków

Krzysztof Śmietana, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark; zmodyfikowane

Nowe, nietypowe modele miejskich autobusów zobaczymy wiosną na warszawskich ulicach. Niewielkie jelcze i autosany z podwoziem mercedesa zaczną wozić pasażerów na peryferiach miasta.
W Warszawie wreszcie pojawią się małe autobusy, które będą mogły kursować wąskimi uliczkami. Czekają na to m.in. mieszkańcy nowych kilkutysięcznych osiedli koło Fortu Bema, którzy na razie nie mają obok swoich domów komunikacji miejskiej. Do tej pory Zarząd Transportu Miejskiego odmawiał uruchomienia linii, bo istniejące autobusy nie mieściły się na tamtejszych ulicach. Teraz wybrany w przetargu przewoźnik - firma Mobilis - sprowadzi do stolicy niewielkie ośmio- i prawie dziewięciometrowe autobusy. Będą mogły nie tylko kursować do nowych osiedli na Bemowie, ale też na Zielonym Ursynowie czy na peryferiach Białołęki.

Dwie marki autobusów wybrali już szefowie Mobilisa, z którym ratusz jutro podpisze umowę na przewozy przez blisko dziesięć lat. Takich modeli jeszcze w Warszawie nie było. Po pierwsze, Mobilis sprowadzi 20 ośmiometrowych autosanów w wersji Solina. - To bardzo dobry mikrobus. Zbudowany na podwoziu mercedesa, który zgodził się, by z przodu pojazdu umieścić charakterystyczny znak firmowy niemieckiej firmy. W praktyce polska będzie tam głównie karoseria, która powstała w zakładach w Sanoku - zapowiada Eugeniusz Szymonik, szef Mobilisa.

Mikrobus zabierze blisko 50 pasażerów, w tym 18 na miejscach siedzących. Zostanie wyposażony w monitoring i klimatyzację. Do środka wejdziemy przez jedne z dwojga drzwi. Niska podłoga znajdzie się w tylnej części pojazdu.

Oprócz tego do stolicy dotrze 30 jelczy w wersji Libero. - Wyglądają jak nieco zmniejszone zwykłe autobusy. Mają niską podłogę na całej długości i dwoje drzwi - przybliża Eugeniusz Szymonik. Nowe jelcze, podobnie jak autosany, będą wyposażone w monitoring i klimatyzację.

Pierwsze mikrobusy pojawią się na ulicach 1 marca. Cała pięćdziesiątka ma być dostarczona do wakacji. Władze dzielnic będą musiały do tego czasu przygotować przystanki.

ZTM nie podaje jeszcze szczegółowych tras, na których mają kursować niewielkie autobusy. Wiadomo tylko, że będą dojeżdżać do pobliskich punktów przesiadkowych. W przypadku osiedli koło Fortu Bema nowa linia ma np. docierać do pętli tramwajowej Nowe Bemowo.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona