Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Bydgoszcz: Nowy tramwaj kursuje po mieście

ka, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Niestety, na razie nie mogą nim jeździć pasażerowie. Na przejażdżkę próbną wybrał się nim nasz reporter.
Nowoczesne cacko z bydgoskiej PESY, które mieszkańcy teraz mają okazję podziwiać, trafi do Łodzi. W Bydgoszczy jest tylko testowane. - Odbywamy jazdy próbne. Tamtejszy zakład komunikacji kupił jedenaście takich tramwajów, wszystkie muszą być wyprodukowane do końca marca - wyjaśnia Tomasz Zaboklicki, prezes PESY.

Reporter "Gazety" w piątek mógł też sprawdzić jak się jeździ nowym wozem. Wnętrze jest przestronne i w niczym nie przypomina starych tramwajów. Wygodne i świetnie wyprofilowane są siedzenia. W środku panuje optymalna temperatura. Latem włączana jest klimatyzacja. Równocześnie może jechać 211 pasażerów, z tego 63 może liczyć na miejsca siedzące. Tramwaj jest wyjątkowo długi - ma prawie 32 metry i aż cztery przeguby. W czasie jazdy nie odczuwa się niedogodności związanych z krzywymi torami.

- Prowadzi się go również komfortowo - przyznaje motorniczy Krzysztof Buzalski, na co dzień pracujący w bydgoskich tramwajach. - Lepiej niż stare wozy pokonuje zakręty. Ma sporo elektroniki, ale łatwo obsługuje się pulpit. W czasie poślizgu automatycznie na tory wysypuje się piasek, dzięki czemu hamowanie jest bezpieczne. Trzeba tylko bardziej uważać, żeby go nie uszkodzić, bo podwozie jest niżej niż w tych tramwajach, które teraz jeżdżą po Bydgoszczy.

Już wkrótce mieszkańcy naszego miasta będą mogli sami przekonać się, jak wygodna jest podróż takim nowoczesnym pojazdem. Miejskie Zakłady Komunikacyjne zamówiły dwa takie tramwaje. Pierwszy z nich na tory wyjedzie już w lutym, drugi najprawdopodobniej w czerwcu. W PESIE trwa jego montaż. Jak przyznaje Zaboklicki, w niewielkim stopniu będzie się różnił od tego testowanego teraz dla Łodzi. Będzie się różnił tylko kolorem. Nasz ma być niebieski.

Na razie jednak nie wiadomo, skąd MZK będzie miało pieniądze na kupno tych tramwajów. O ile w budżecie są zagwarantowane pieniądze na jeden z nich, to brakuje ich na drugi. Najprawdopodobniej fundusze uda się uzyskać ze sprzedaży zajezdni przy ul. Szajnochy. Jeden taki tramwaj kosztuje 7 mln zł.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona