Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Warszawa: Mikrobusy są, na Bemowie nawalili z przystankami

Jarosław Osowski, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark ; zmodyfikowane

Wbrew obietnicom 1 marca nie wyjedzie pierwsza mikrobusowa linia łączącą nowe osiedla na Bemowie - nie przygotowano przystanków. Podobnie w os. Derby na Białołęce. W poniedziałek Zarząd Transportu Miejskiego podał natomiast trasy kolejnych takich połączeń na Ursynowie, Ochocie, Bielanach, Białołęce i we Włochach.
Pierwsze dziesięć busów zobaczymy na ulicach w najbliższą sobotę. Do połowy roku prywatni przewoźnicy (Mobilis i PKS Grodzisk Maz.) na zamówienie Zarządu Transportu Miejskiego sprowadzą w sumie 20 solin i 30 jelczy z częściowo obniżoną podłogą, klimatyzacją, kamerami i głośnikami na komunikaty o kolejnych przystankach. Takie krótkie autobusy mogą zabrać ok. 50 osób i wjeżdżać na wąskie ulice, przy których w ostatnich latach powstało wiele osiedli. Ich mieszkańcy często muszą teraz chodzić do najbliższego przystanku po kilkaset metrów.

Wśród nich są ci z nowych bloków wzdłuż ul. Obrońców Tobruku w pobliżu Fortu Bema na Bemowie. To właśnie władze tej dzielnicy forsowały pomysł z mikrobusami. Od jesieni wiedziały, że z ulic trzeba zdjąć progi spowalniające ruch, wyznaczyć i wybudować przystanki. Na początku lutego ZTM zapowiedział, że z Koła przez ulice Księcia Bolesława, Obrońców Tobruku, Osmańczyka i Piastów Śląskich do pętli Nowe Bemowo 1 marca pojedzie mikrobusowa linia 201. Teraz okazuje się, że tak się nie stanie. - Nawalił nam projektant nowych przystanków. Ludzie jakoś powinni wytrzymać jeden miesiąc dłużej - usłyszeliśmy wczoraj od burmistrza Bemowa Jarosława Dąbrowskiego.

W sobotę wyruszą więc tylko: mikrobus linii 202 (jednokierunkowo po Bródnie, Zaciszu i Targówku) i cztery mikrobusy linii 204 (co 20 min z Grodziska na Białołęce przez ul. Berensona, Ostródzką, Juranda ze Spychowa, Białołęcką na Bródno i do stacji Praga przy Pożarowej). Te ostatnie nie podjadą jednak ul. Skarbka z Gór do kilkutysięcznego os. Derby. Rzeczniczka urzędu Białołęki Bernadetta Włoch-Nagórny stwierdziła, że firma Dom Development nie przygotowała przystanku na swojej ulicy.

Pozostałe pięć mikrobusów z pierwszej partii ZTM podzieli między peryferyjne linie 104 (z Brzezin na Bródno) i 305 (z Falenicy do przychodni przy ul. Strusia w Marysinie Wawerskim).

Dla kolejnych busów, które przewoźnicy sprowadzą do połowy roku, urzędnicy szykują takie trasy:

• 203 - Huta, Kasprowicza, Sokratesa, Conrada, Kwitnąca, Księżycowa, Fort Wawrzyszew.

• 208 - Szczęśliwice, Dickensa, Grójecka, Włodarzewska, Al. Jerozolimskie, Bitwy Warszawskiej 1920 r., Grójecka, Dickensa, Szczęśliwice.

• 209 - Ursynów Płd., Herbsta, Rotmistrza Pileckiego (powrót: Puławska, Romera, Herbsta), Puławska, Baletowa, Farbiarska (powrót: Sporną do Puławskiej).

• 211 - Nowodwory, Światowida, Dzierzgońska, Sprawna, Aluzyjna, Dąbrówka Wiślana.

• 212 - Nowe Włochy, ks. Chrościckiego, Świerszcza, Potrzebna, Odolany, Potrzebna, Mszczonowska, Gniewkowska, Ordona, Wolska (powrót: al. Prymasa Tysiąclecia, Kasprzaka, Ordona).

Pozostałe linie powstaną jeszcze w tym roku na Bemowie (planowano je na Szeligach za Jelonkami i do fortu Babice przy Radiowej), na Ursynowie (ul. Krasnowolska w Grabowie), z Radości przez Zagórzańską do Aleksandrowa oraz na ul. Borków i Juhasów z Międzylesia do Zerzenia. Numer 207 ZTM rezerwuje dla nowego połączenia mikrobusowego w Ursusie. To, czy powstanie, zależy do tego, czy wystarczy taboru. Krótkie busy wyjadą bowiem także na trasy istniejących już linii peryferyjnych 133, 134, 140, 161, 163, 164 i 177.

Dzięki osobnemu kontraktowi z ZTM PKS Grodzisk Maz. będzie od 1 marca wypuszczać na ulice 12-metrowe scanie (w sumie ma być ich 50). Pasażerowie spotkają je głównie w prawobrzeżnej części Warszawy.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona