Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Swingi w Szczecinie

szczecin.eu,

dodane przez djdark; zmodyfikowane

Pierwszy z 22. zakupionych przez spółkę Tramwaje Szczecińskie niskopodłogowych Swingów jest już w Szczecinie.
Do końca marca tego roku do zajezdni w al. Wojska Polskiego dotrze w sumie 6 takich pojazdów, pomiędzy październikiem 2013 a marcem 2014 kolejnych 16. W ramach umowy z bydgoską Pesą do Szczecina trafi także m.in. specjalistyczny sprzęt do obsługi tramwajów.

Tramwaje Szczecińskie od dwóch lat eksploatują już 6 niskopodłogowych Swingów. Nowe pojazdy różnią się nieco od tych zakupionych wcześniej. Przede wszystkim są krótsze o niecałe 2 metry. Mają niewiele ponad 30 metrów długości (poprzednie miały blisko 32 metry.). Jednorazowo mogą przewieźć 200 osób z czego 44 na siedząco (cztery rozkładane siedzenia dedykowane są osobom, które przewożą dzieci w wózkach). Pojazdy wyposażone są w dwie rampy, które ułatwią wjazd osobom niepełnosprawnym oraz osobom z wózkami dziecięcymi. W Swingach, które wożą pasażerów od blisko dwóch lat jest tylko jedno wejście wyposażone w rampę do obsługi wózków.

Nowe Swingi wyposażone są w dwa specjalne wydzielone miejsca do przewożenia wózków.

Zmianie uległo także wnętrze pojazdów: zarówno pod względem estetycznym jak i praktycznym. Tramwaj standardowo pomalowany jest w barwy Floating Garden. Od poprzednich Swingów odróżniają go jednak przezroczyste kleksy umieszczone na szybach. Wewnątrz pojazdu znajdują się także zielone poręcze.

Tradycyjnie tramwaje wyposażone są w elektroniczny system informacji pasażerskiej wizualnej i głosowej. O przebiegu trasy będą informować specjalne elektroniczne tablice (tzw. termometry - niespotykana będzie także szata graficzna wyświetlanych informacji), które także podpowiedzą gdzie znajdują się węzły przesiadkowe. Dzięki zamontowanym na zewnątrz głośnikom informacja dotrze także do osób oczekujących na tramwaj na przystanku.

Tramwaj wyposażony jest również w elektroniczną tablicę dla osób słabo widzących umieszczoną za pierwszymi drzwiami tramwaju. Nowością jest natomiast elektroniczna tablica umieszczona przy szybie w kabinie motorniczego informująca o przypisaniu tramwaju do brygady.

Nowością będzie także bezprzewodowy Internet dostępny dla pasażerów.
Standardem wyposażenia jest już automat do sprzedaży biletów oraz klimatyzacja.

Swingi z nowej dostawy otrzymają numery boczne od 807 do 828.

Wartość projektu "Zakup niskopodłogowego taboru tramwajowego w Szczecinie" wynosi 241 354 735,49 zł brutto, z czego wydatki kwalifikowane 196 312 596,09 zł netto. Wysokość dofinansowania wynosi 115 824 431,69 zł netto czyli 59 % wartości projektu. Z pieniędzy tych sfinansowany zostanie zakup wszystkich 28 tramwajów niskopodłogowych Swing wyprodukowanych dla Tramwajów Szczecińskich przez fabrykę PESA Bydgoszcz (22 nowo zakupionych i 6 zakupionych wcześniej).

Projekt jest współfinansowany z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

źródło: szczecin.eu

32 komentarze