Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Czy będą pieniądze na szybki tramwaj?

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta.pl,

dodane przez zack1989; zmodyfikowane

Prezydent Szczecina potwierdził informacje "Gazety". Miasto przestawi zabytkową willę w Zdrojach, żeby móc zbudować linię Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Dotacja z UE jest jednak wciąż niepewna.
O tym, że willa w Zdrojach została wpisana do rejestru zabytków i że w związku z tym miasto postanowiło budynek przesunąć, informowaliśmy w czwartkowej "Gazecie". Tego samego dnia miasto potwierdziło nasze ustalenia.

- W środę wpłynęła do urzędu decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisaniu willi do rejestru zabytków - poinformował na konferencji prasowej prezydent Piotr Krzystek. - Szanujemy tę decyzję, doceniamy wartość historyczną obiektu, chociaż pierwotnie przeznaczony był do rozbiórki. Cieszę się, że ta sprawa została w końcu rozstrzygnięta. Nie będziemy się od decyzji WKZ odwoływać, bo zależy nam, żeby jak najszybciej przystąpić do budowy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.

- Chcemy przesunąć zabytek o kilkadziesiąt metrów - wyjaśniał Paweł Sikorski, dyrektor wydziału inwestycji miejskich. - Dom pozostanie na tej samej działce, nie będzie problemów własnościowych.

- Takie operacje w Polsce były już przeprowadzane - dodała Małgorzata Gwiazdowska, miejski konserwator zabytków.

Dom nie może pozostać na swoim miejscu, bo kolidowałby z nowym kolektorem (w związku z inwestycją trzeba przebudować kanalizację) i dojściem do przystanku SST. Przeprojektowanie tych dwóch elementów nic by nie dało.

- Willa stoi cztery metry od rynny, w której będzie jechał tramwaj - mówił Sikorski. - Normy dotyczące hałasu uniemożliwiałyby jego zamieszkiwanie.

Szczegóły ani koszty operacji nie są jeszcze znane. W środę miasto zleciło projektantom SST opracowanie planów tego przedsięwzięcia. Nie wiadomo jeszcze, czy willa będzie przesunięta w całości na szynach, czy też zostanie rozebrana i odbudowana w nowym miejscu.

- Przeniesienie domu będzie jednym z zadań firmy, która wygra przetarg na budowę linii szybkiego tramwaju - informuje Sikorski. Sposób przeprowadzenia operacji będzie wymagał akceptacji Ewy Staneckiej, wojewódzkiej konserwator zabytków.

Co stanie się z domem po przesunięciu w nowe miejsce? Krzystek mówił w czwartek, że miastu zależy, aby willa pełniła rolę obiektu o charakterze publicznym. - Wiele środowisk i osób włączyło się w obronę willi, zapraszamy je teraz do współpracy - zadeklarował Krzystek.

Przypomnijmy, że historycy sztuki i osoby skupione wokół akcji "Ocalmy zabytek" podkreślały, że dom należący przed wojną do właściciela fabryki organów Feliksa Gruneberga mógłby stać się częścią Międzynarodowego Centrum Organowego. Pojawiły się nawet informacje, że są szanse na sfinansowanie takiego przedsięwzięcia. Przedstawiciel akcji "Ocalmy zabytek" Mariusz Łojko w liście do władz miasta napisał m.in., że "prof. Michael Kauffman, ceniony i wpływowy ekspert organowy o renomie międzynarodowej, deklaruje, że w przypadku, gdy władze miasta Szczecina zezwolą na zachowanie willi wraz z przyległym terenem byłej fabryki Grunebergów oraz będą sprzyjały powstaniu w tym miejscu międzynarodowego centrum organowego, to zostanie utworzona specjalna fundacja dla zebrania środków finansowych na ten cel".

W czwartek Mariusz Łojko nie odbierał telefonów. Nie udało nam się też skontaktować z mieszkańcami willi, którzy walczyli o uznanie swojego domu o zabytek (i o to, by mogli tam dalej mieszkać).

Całe zamieszanie z willą Gruneberga opóźni złożenie przez miasto wniosku o dofinansowanie budowy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju z pomocą funduszy unijnych. Żeby Szczecin zdobył 106 z 220 mln zł potrzebnych na realizację inwestycji, wniosek musiałby być złożony w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego do końca marca.

- Będziemy gotowi dopiero w czerwcu - przyznał wczoraj Piotr Krzystek. - Liczymy na wsparcie wojewody i parlamentarzystów, by uzyskać zgodę MRR na przesunięcie terminu. To nie nasza wina, że doszło do takiego opóźnienia.

źródło: Gazeta.pl

brak komentarzy