Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Tramwaj z willą na biurku premiera

Mirosław Winconek, 24Kurier,

dodane przez MQ

W kilka dni po tym, jak prezydent Piotr Krzystek ogłosił, że wysłał miesiąc przed ostatecznym terminem wniosek o dotację z funduszy Unii Europejskiej na budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, do premiera Donalda Tuska w tej sprawie napisali też przeciwnicy przenosin przy okazji tej inwestycji dawnej willi Grünebergów przy ul. Batalionów Chłopskich 61. Budynek stoi na trasie planowanej linii z Basenu Górniczego do Zdrojów. W liście do szefa rządu zarzucają władzom miasta łamanie prawa.
Protestujący w związku z planowaną operacją przesunięcia domu, wpisanego po kilkuletnich bojach do rejestru zabytków, przedstawiciele Stowarzyszenia "Ocalmy Zabytek", twierdzą, że szczecińscy urzędnicy próbują przeforsować źle przygotowany projekt w nadziei, że unikną w ten sposób odpowiedzialności za skutki swych wcześniejszych działań. A te - w ocenie Mariusza Łojki, prezesa stowarzyszenia, reprezentującego w bojach o budynek jego ostatnich współwłaścicieli (w połowie nieruchomość należy do miasta w wyniku wywłaszczeń - wyj. autora) - "sprowadziły całą inwestycję na ślepy tor".

Tymczasem już znany jest co najmniej jeden werdykt, który nie będzie na pewno po myśli zwolenników pozostawienia w obecnym miejscu budynku w Zdrojach i zabiegających teraz dodatkowo o objęcie ochroną konserwatorską także jej otoczenia, w tym zrujnowanych zabudowań gospodarczych dawnej manufaktury organów.

- Postępowanie dotyczące budynku dawnego warsztatu organowego zakończyliśmy 18 stycznia. Decyzja jest odmowna - poinformowała w czwartek Ewa Stanecka, wojewódzki konserwator zabytków.

Wcześniejsza decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisie do rejestru zabytków samego budynku po obrysie również jeszcze nie jest prawomocna. Współwłaściciele nieruchomości zaskarżyli bowiem ją ponownie w nadziei, że za zabytek uznana zostanie ona w całości, z otaczającym ją gruntem. Sprawa toczy się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Ponadto postanowili skierować skargę do wojewody zachodniopomorskiego na decyzję prezydenta Szczecina z 29 grudnia ub.r. o zezwoleniu na realizację inwestycji p.n. Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju - Etap I.

źródło: 24Kurier

5 komentarzy