Encyklopedia

Wegmann/Düwag 6ZGTW

dodane przez fan004

Wegmann/Düwag 6ZGTW są to przegubowe, dwuczłonowe wagony tramwajowe produkowane w latach 1966-1970 w zakładach Wegmann w Kassel przy użyciu gotowych komponentów firmy Düwag z Düsseldorfu. Wagony nie musiały zawracać na pętlach dzięki dwóm stanowiskom motorniczego oraz drzwiom po obu stronach. Firma wyprodukowała łącznie 17 sztuk tych pojazdów. Pojazdy kursowały w Kassel do roku 1999, a po ich wycofaniu wagonami zainteresował się MZK w Gorzowie Wielkopolskim. Łącznie MZK Gorzów zakupiło 8 sztuk tych pojazdów i jeden na części zamienne.

6ZGTW (6-achser Zweirichtungs Gelenktriebwagen), jak niemiecka nazwa mówi, jest to sześcioosiowy, dwukierunkowy, przegubowy, wagon motorowy. Po obu stronach pojazdu znajduje się kabina motorniczego. Wagon posiada trzy wózki, z czego na pierwszym i trzecim osadzone są dwa silniki o mocy 110 kW (po jednym na wózek) wyprodukowane w firmie AEG. Jeden wagon jest w stanie zabrać do 150 pasażerów, w tym 35 na miejscach siedzących. W pierwszych drzwiach został zamontowany wysuwany stopień, który ułatwia wsiadanie pasażerom. Masa własna wagonu wynosi 24300 kg, a jego szerokość jest o jedyne 15 cm mniejsza niż standardowego wagonu GT6 i wynosi 2200 mm. Cztery pary drzwi znajdują się po obu stronach wagonu w układzie 2-2-2-2.

W Gorzowie Wlkp.Obecnie w Gorzowie Wielkopolskim kursuje osiem wagonów 6ZGTW. Po przybyciu do Gorzowa wagony zostały przerobione na jednokierunkowe po zaślepieniu drzwi z jednej strony pojazdu. Dodatkowo zlikwidowano "bramki" w drzwiach pojazdu oraz zaślepiono jedną kabinę motorniczego. Wagony te zastąpiły wyeksploatowane już wagony 4EGTW. Pierwszy raz na liniach pojazdy zadebiutowały w grudniu 1999 roku. W roku 2011 do Gorzowa dostarczone zostały kolejne dwa pojazdy z serii 6ZGTW z muzeum z Amsterdamu. Obecnie solowe wagony można spotkać na wszystkich liniach tramwajowych Gorzowskiej KM.
opracował Wojciech Szłapacki