Encyklopedia

Linia 124: Gumieńce - Mierzyn Pod Lipami

dodane przez wsad123; zmodyfikowane przez man

19.04.2022
dodano informację o uruchomieniu nowej siatki połączeń i likwidacji linii Waszka
13.02.2022
poprawiono stylistykę, uzupełniono niepełne informacje, dodano informacje do roku 2022 Waszka

Trasa: Gumieńce — Kwiatowa — Ku Słońcu — Mierzyn: Welecka — Długa — Zeusa — Mierzyn Pod Lipami (z powrotem: Zeusa — Lubieszyńska — Welecka)

zdjęcie
1 września 2016 w zakątkach Mierzyna pojawiła się nowa linia autobusowa 124
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
1 września 2016 roku na trasie Gumieńce - Mierzyn Pod Lipami została uruchomiona linia 124. Zadaniem linii było przede wszystkim umożliwienie (dotychczas wykluczonych komunikacyjnie) mieszkańcom południowej części Mierzyna dogodnego połączenia z pętlą Gumieńce.

Linia 124 od początku obsługiwana była przez PKS Szczecin taborem klasy MAXI, choć w porannym szczycie jeden obieg wykonywał pojazd klasy MEGA z linii 108.

W dni powszednie linia wykonywała 16 pełnych obiegów, w godzinach szczytu co 48 minut, poza szczytem rzadziej, z nieregularną częstotliwością. W dni świąteczne linia wykonywała 12 obiegów, z nieregularną częstotliwością, średnio co 1-2 godziny.

zdjęcie
Stały pojazd linii 124 dojeżdża do przystanku końcowego w wiosennym krajobrazie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Z racji wielu przystanków jednokierunkowych na trasie, na pętli „Mierzyn Pod Lipami” nie były realizowane postoje wyrównawcze (rozkładowy postój zawsze wynosił 0 minut).

1 października 2017 roku w kierunku pętli „Mierzyn Pod Lipami” uruchomiony został nowy przystanek „Mierzyn Truskawkowa", zlokalizowany przy ulicy Długiej w rejonie skrzyżowania z ulicą Truskawkową.

zdjęcie
Po betonowych płytach w kierunku najbliższej pętli
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Trwająca przebudowa ulicy Kwiatowej i pętli „Gumieńce” wymusiła zmiany w kursowaniu linii. Od 25 sierpnia 2017 roku nastąpiła zmiana lokalizacji przystanku końcowego „Gumieńce”, który zlokalizowano na ulicy Ku Słońcu (kier. rondo Gierosa) przed skrzyżowaniem z ulicą Kwiatową. Przystanek początkowy znajdował się po drugiej stronie ulicy. 24 kwietnia 2018 roku pętla została oddana do użytku i linia 124 powróciła na dotychczasową trasę.

Z powodu przebudowy ul. Długiej w Mierzynie od 12 czerwca do 30 września 2017 roku, a także od 11 lipca do 22 grudnia 2019 roku trasa linii 124 tymczasowo uległa zmianie.  Autobusy kursowały od przystanku „Mierzyn” przez ulicę Welecką, Lubieszyńską i Zeusa do tymczasowo przeniesionego przystanku pętli. Na zmienionej trasie uruchomione zostały przystanki:

  • Mierzyn Grafitowa (wspólny z linią 108),
  • Mierzyn Wspólna nż (wspólny z linią 108),
  • Mierzyn Wichrowa nż (wspólny z linią 108),
  • Mierzyn Demeter nż (przy ul. Zeusa, na wysokości przystanku w przeciwnym kierunku).

Ponadto przystanek końcowy „Mierzyn pod Lipami” przeniesiony został z ul. Zeusa na ul. Osiedle pod Lipami. Przystanki „Mierzyn Truskawkowa” i „Mierzyn Modrzewiowa” nie były obsługiwane, a rozkład linii nie uległ zmianie.

1 maja 2022 roku na terenie gminy Dobra nastąpiło uruchomienie nowej siatki połączeń komunikacji miejskiej, co skutkowało również zmianą numeracji. W związku z tym linia 124 została zlikwidowana, a w jej miejsce uruchomiono linię 224, kursującą na niezmodyfikowanej trasie.

aktualizacja: Waszka