Encyklopedia

Linia 224: Gumieńce - Mierzyn Pod Lipami

dodane przez Waszka; zmodyfikowane przez man

Trasa: Gumieńce — Kwiatowa — Ku Słońcu — Mierzyn: Welecka — Długa — Zeusa — Mierzyn Pod Lipami (z powrotem: Zeusa — Lubieszyńska — Welecka)

zdjęcie
Nowa sieć autobusowej komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra od 1 maja 2022
Utrzymujący się w ostatnich latach proces suburbanizacji (czyli przemieszczanie się ludności z centrów miast na przedmieścia), powoduje prężnie rozrastającą się graniczącą ze Szczecinem gminę Dobra, a co za tym idzie - nieustannie powiększającą się liczbę mieszkańców. Ówcześnie obowiązująca siatka połączeń komunikacji miejskiej w gminie Dobra nie nadążała za potrzebami mieszkańców. Niska częstotliwość (szczególnie poza godzinami szczytu) oraz ograniczone możliwości sprawnych przesiadek w dużej mierze spowodowały niechęć mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie z miejscowości nieposiadających bezpośredniego połączenia do najważniejszych węzłow przesiadkowych w Szczecinie (np. Kościno, Buk).

zdjęcie
Tę linie ominęły duże zmiany
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z tym, 1 maja 2022 roku uruchomiono nową sieć komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra. Wprowadzony został cykliczny i łatwy do zapamiętania rozkład jazdy, który miał ułatwić planowanie podróży i przesiadek. Ponadto, częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej została zwiększona, a od tego dnia, każda linia w gminie Dobra posiadała połączenie z linią tramwajową w jednym z punktów przesiadkowych. Zmiana numeracji wynikała z przyjętej przez miasto Szczecin strategii, w której wszystkie linie podmiejskie miałyby mieścić się w zakresie „dwusetek”.

Linia 224 to nowe wcielenie dotychczasowej linii 124. Jej trasa nie została zmieniona, ale rozkład jazdy uległ znacznej zmianie. 

Kursy wykonywane są z częstotliwością:

  • w dni powszednie: w godzinach szczytu co około 30 minut, w pozostałym okresie co 60 minut,
  • w soboty i dni świąteczne: przez cały dzień co 60 minut.

Daje to o wiele wyższą częstotliwość niż w przypadku linii 124, która w godzinach szczytu kursowała co 48 minut, poza godzinami szczytu średnio co 96 minut, a w dni wolne od pracy przed południem średnio co dwie godziny, zaś po południu co godzinę.

Linia jest obsługiwana przez PKS Szczecin jednym pojazdem, zazwyczaj klasy MAXI, przez cały dzień, we wszystkie dni tygodnia. Odstępstwem od tej reguły są godziny międzyszczytu w dni powszednie, gdy linię obsługują pojazdy klasy MEGA z linii 226.

na podstawie komunikatu ZDiTM i wiedzy własnej opracował Waszka

Częstotliwość:

  • Dni powszednie:
    • W szczycie: 30 minut
    • Poza szczytem: 60 minut
  • Soboty, niedziele i dni świąteczne: 60 minut

Operator: PKS Szczecin