Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Konflikt autobusowy zażegnany

mpr, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Przynajmniej do końca marca bez problemu będziemy korzystać z komunikacji autobusowej. Miasto podpisało umowy krótkoterminowe ze spółkami obsługującymi wszystkie połączenia, także Szczecin - Police.
Jeszcze w czwartek wieczorem było całkiem prawdopodobne, że 1 stycznia na trasie do Polic nie pojawi się żaden autobus. Szczecińsko-Policka Spółka Komunikacyjna nie mogła dogadać się z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego w sprawie stawki za kilometr.

Wczoraj strony się dogadały.

- Podpisaliśmy umowę na trzy miesiące z SPPK i z pozostałymi dwoma spółkami autobusowymi obsługującymi linie w Szczecinie - cieszył się po południu Zbigniew Wicik, zastępca dyrektora ZDiTM-u. - Firma z Polic przystała na cenę, którą oferowaliśmy na początku negocjacji.

Do końca marca za każdy kilometr przejechany przez autobus z SPPK Szczecin będzie płacił 4,11 zł. To o 8 gr więcej niż dotychczasowa stawka. Dla porównywalnych linii obsługiwanych przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Dąbie" miasto wynegocjowało stawkę 3,93 zł za km. SPA Klonowica dostało za obsługę linii w ścisłym centrum miasta 4,39 zł.

- Nasi przewoźnicy skarżą się, że są to stawki niskie w porównaniu z innymi miastami, ale zapominają przy tym, że koszt organizacji komunikacji, czyli sprzedaż biletów, utrzymanie przystanków, opłacanie kontrolerów i obsługa administracyjna spada na ZDiTM - mówi Wicik.

Nowe umowy (dotychczasowe wygasają 31 grudnia) podpisane zostały na trzy miesiące, bo tylko na taki okres płacenia z wolnej ręki zgodził się prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Do końca marca miasto musi rozstrzygnąć przetarg na wieloletnią obsługę miejskich linii autobusowych. Trzy poprzednie przetargi zostały unieważnione, gdyż ceny proponowane przez spółki były wyższe niż miasto zaplanowało za obsługę tych linii.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy