Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Pojeździmy tatrami

Maciej Janiak, Głos Szczeciński,

dodane przez MQ

W Berlinie został przypieczętowany zakup 21 używanych tramwajów tatra, które za dwa tygodnie zaczną trafiać do Szczecina. Wkrótce rozpocznie się produkcja nowych wagonów dla miasta.
Wczoraj w firmie BVG została podpisana umowa, na którą szczecińscy tramwajarze czekali od kilku miesięcy. Dzięki niej do Szczecina trafi 21 czeskich wagonów, które mają prawie dwadzieścia lat, ale zostały gruntownie zmodernizowane przez Siemensa. Wszystkie wagony powinny trafić do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego jeszcze w tym roku. Pierwsze do końca października. Później po dwa co tydzień. Jeden tramwaj kosztuje ok. 500 tys. zł, ale do ceny BVG dokłada szkolenie ludzi, część sprzętu do obsługi i pewną ilość części zamiennych.

21 tatr, to na razie koniec zakupów w Berlinie. Tatry mają wozić szczecinian przez 15 - 20 lat.

- Nie było oficjalnej oferty zakupu kolejnych tramwajów - przekonuje Michał Przepiera, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. - W tej chwili nasze prace skupiają się na zakupie nowych tramwajów niskopodłogowych.

Cena nowego wagonu zaczyna się od 7 mln zł. Założenia są takie, że wagony niskopodłogowe miałyby zastąpić kilkudziesięcioletnie "helmuty". Skąd wziąć na to pieniądze?

- Programy unijne przewidują duże zakupy taboru, potrzebny jest jednak wkład własny - wyjaśnia szef WGKiOŚ. - Nawet 50 proc. Niewykluczone, że używane tramwaje niskopodłogowe też kiedyś kupimy. Jednak na razie na rynku wtórnym ich nie ma, bo to wciąż w miarę nowe pojazdy.

W przyszłym roku zmodernizowanych ma być osiem wagonów 105 N. Już w tym roku kilka sztuk zostało gruntownie przebudowanych. Tymczasem najdalej za dwa lata mają trafić do miasta nowe przyczepy do popularnych "bulw", najnowszych szczecińskich tramwajów kupionych kilka lat temu. Sześć doczep wyprodukuje poznańska firma Modertrans, która wygrała właśnie przetarg na realizację zamówienia dofinansowanego ze ZPORR. Dostanie za to ok. 8,5 mln zł.

źródło: Głos Szczeciński

Przeczytaj więcej na temat Tramwajowe „berlińczyki”: więcej na ten temat…

43 komentarze