Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Związkowcy z ZDiTM ostrzegają przed cięciami w firmie

Jolanta Kowalewska, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Jeżeli spadną wynagrodzenia, to pracownicy uciekną do prywatnych firm, nie będzie nawet komu zorganizować przetargu na remonty dróg - przestrzegają związkowcy z ZDiTM. To ich odpowiedź na plany radnych, by w miejskiej firmie poobcinać lub zamrozić etaty i płace.
- W naszej firmie pracują specjaliści z odpowiednimi uprawnieniami: budowlańcy, elektrycy. Na nich tylko czekają prywatne firmy, zwłaszcza te, które mają związek z unijnymi funduszami - mówi Jacek Drabkowski, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników ZDiTM. - Jeżeli płace u nas spadną, to załoga zmieni pracodawcę. I kto będzie zarządzał komunikacją miejską?

W ZDiTM pracuje około 220 osób. Firma odpowiada za organizowanie przetargów na remonty dróg, ma pilnować, by przystanki były czyste, sygnalizacja świetlna działała prawidłowo. Zarząd Dróg odpowiada też za dystrybucję biletów, układ autobusowej i tramwajowej sieci, zajmuje się inżynierią ruchu. Koszty administracyjne z płacami, zakupem biurowych materiałów, służbowymi wyjazdami to 17,5 mln zł. Według danych magistratu średnia płaca w firmie to 3,5 tys. zł.

- To jakieś mylne dane - uważa Drabkowski. - Średnia płaca u nas wynosi ok. 3 tys. zł.

Pomysł wprowadzenia oszczędności w ZDiTM padł na ostatniej sesji. Redukcji kosztów domagali się radni. Część z nich zwracała uwagę, że zamiast podnosić ceny biletów - prezydent powinien przyjrzeć się Zarządowi Dróg i Transportu Miejskiego, bo ta firma zatrudnia zbyt dużo osób, a płace są wysokie - w związku z tym na utrzymanie komunikacji idzie za dużo pieniędzy, a koszty złego funkcjonowania tej firmy ponoszą mieszkańcy, którym funduje się podwyżki.

Nad oszczędnościami i usprawnieniem pracy ZDiTM ma pracować wiceprezydent Beniamin Chochulski. Jeszcze nie wiadomo, czy obniżanie kosztów będzie wiązało się ze zwalnianiem załogi i obcinaniem płac.

- Wzrost płac w firmach komunalnych na pewno nie powinien wyprzedzać sytuacji na rynku - mówi Chochulski. - Nie jest to społecznie dobrze postrzegane. Te tendencje możemy najwyżej gonić.

Chochulski zapowiada, że plan restrukturyzacji ZDiTM będzie konsultował ze związkowcami. Przedstawi go najwcześniej w trzecim kwartale tego roku.

- Najłatwiej zrobić tu ciach, tam ciach i do przodu, ale wtedy bardzo łatwo o błędy - mówi Chochulski.

źródło: Gazeta Wyborcza

Przeczytaj również: Próba odchudzenia MZK i ZDiTM (5.04.2007)

19 komentarzy