Encyklopedia

Linia 122: Kościno - Bezrzecze

dodane przez jas59; zmodyfikowane przez man

19.04.2022
dodano informację o uruchomieniu nowej siatki połączeń i likwidacji linii Waszka
13.02.2022
poprawiono stylistykę, uzupełniono niepełne informacje, dodano informacje o historii przewozów przed powstaniem linii, dodano informacje do roku 2022 Waszka
24.01.2020
dodano informacje do roku 2020 man

Trasa: Kościno — Kościno: Drozda — Dołuje: Żubrza — Daniela — Słoneczny Sad — Jesienny Sad — Wąwelnica — Redlica — Bezrzecze: Szkolna — Górna — Bezrzecze

zdjęcie
Turecki rodzynek PKS-u wśród kwitnących rzepakowych pól
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia została uruchomiona 1 stycznia 2015 roku. Było to możliwe dzięki podpisaniu umowy w dniu 14 listopada 2014 roku pomiędzy gminą Szczecin a gminą Dobra na obsługę komunikacyjną. Gminy zobowiązały się do partycypacji w kosztach utrzymania linii.

Linia 122 zastąpiła PKS-ową linię 7, która kursowała na dwóch trasach: Szczecin - Mierzyn - Skarbimierzyce - Dołuje - Kościno - Dołuje - Wąwelnica - Redlica - Bezrzecze - Szczecin lub (Kościno -) Dołuje - Wąwelnica - Redlica - Bezrzecze (- Wołczkowo - Dobra - Grzepnica - Dobra - Buk - Łęgi - Rzędziny - Stolec). Ta druga wykonywała typowo szkolne przewozy, dowożące dzieci do gimnazjum w Dołujach.

Linia 122 od początku obsługiwana była przez PKS Szczecin taborem klasy MAXI.

W dni robocze linia wykonywała 18 obiegów i kursowała zazwyczaj co 48-72 minuty, zaś w godzinach wieczornych co 80 minut. W dni świąteczne linia wykonywała 8 obiegów, z nieregularną częstotliwością, średnio co dwie godziny.

zdjęcie
Do Kościna już z górki
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
1 września 2015 roku na wniosek Gminy Dobra wprowadzone zostały zmiany w komunikacji miejskiej na trasach pomiędzy Szczecinem a Gminą Dobra, a także na terenie gminy. Zaprzestano wykonywania kursów skróconych na trasach: Kościno Dołuje oraz Bezrzecze Dołuje. Oprócz tego, uruchomiony został nowy przystanek „Grzepnica Alabastrowa nż", a autobusy linii 122 jadące w kierunku Grzepnicy od strony Kościna zatrzymywały się na przystanku „Dobra Rondo" zlokalizowanym na rondzie, a nie przed rondem jak do tej pory. Ponadto, przystanek „Dobra Przytulna" został przekwalifikowany z warunkowego na stały, a przystanek „Dobra Las" został zlikwidowany.

zdjęcie
Nieco dłuższy autobus w obsłudze sobotniego 122/1
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
1 września 2016 roku uruchomione zostały nowe przystanki: „Dołuje Zimowy Sad nż", „Bezrzecze Wilanowska nż" i „Dobra Stokrotki nż".

zdjęcie
Citaro na rozkładowym, dłuższym postoju w Wąwelnicy
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Z powodu remontu ul. Szkolnej w Bezrzeczu od 23 kwietnia do 9 grudnia 2019 roku linia 122 jeździła na jednokierunkowej trasie okrężnej Kościno — Dołuje — droga krajowa nr 10 — Redlica — Wąwelnica — Dołuje — Kościno. W związku z tym, zaprzestano wykonywania kursów "szkolnych" na trasie Kościno — Dołuje — Wąwelnica — Redlica — Bezrzecze —Wołczkowo — Dobra — Grzepnica — Dobra — Buk — Łęgi — Rzędziny — Stolec, które do tej pory dowoziły uczniów z wyżej wymienionych miejscowości do gimnazjum w Dołujach. W zamian uruchomiona została zastępcza linia 822 kursująca na trasie StolecBezrzecze Koralowa.

W związku z likwidacją gimnazjów, po powrocie na stałą trasę linia 122 nie wykonywała już wydłużonych kursów do pętli „Stolec”.

1 maja 2022 roku na terenie gminy Dobra nastąpiło uruchomienie nowej siatki połączeń komunikacji miejskiej, co skutkowało również zmianą numeracji. W związku z tym linia 122 została zlikwidowana, a w jej miejsce uruchomiono linię 222, kursującą na częściowo zmodyfikowanej trasie.

Na podstawie informacji zawartych na stronie ZDiTM opracował: Janusz Światowy

aktualizacja: man, fan004, Waszka