Encyklopedia

Linia 221: Głębokie - Sławoszewo

dodane przez Waszka; zmodyfikowane przez man

Trasa: Głębokie — Kupczyka — Wołczkowo: Lipowa — Dobra: Szczecińska — Dobra Rondo — Graniczna — Dębowa — Grzepnica — Grzepnica: Alabastrowa — Sławoszewo: Złota — Sławoszewo

zdjęcie
Nowa sieć autobusowej komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra od 1 maja 2022
Utrzymujący się w ostatnich latach proces suburbanizacji (czyli przemieszczanie się ludności z centrów miast na przedmieścia), powoduje prężnie rozrastającą się graniczącą ze Szczecinem gminę Dobra, a co za tym idzie - nieustannie powiększającą się liczbę mieszkańców. Ówcześnie obowiązująca siatka połączeń komunikacji miejskiej w gminie Dobra nie nadążała za potrzebami mieszkańców. Niska częstotliwość (szczególnie poza godzinami szczytu) oraz ograniczone możliwości sprawnych przesiadek w dużej mierze spowodowały niechęć mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie z miejscowości nieposiadających bezpośredniego połączenia do najważniejszych węzłow przesiadkowych w Szczecinie (np. Kościno, Buk).

zdjęcie
Obsługa linii 221 o nieco większym komforcie podróżowania
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z tym, 1 maja 2022 roku uruchomiono nową sieć komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra. Wprowadzony został cykliczny i łatwy do zapamiętania rozkład jazdy, który miał ułatwić planowanie podróży i przesiadek. Ponadto, częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej została zwiększona, a od tego dnia, każda linia w gminie Dobra posiadała połączenie z linią tramwajową w jednym z punktów przesiadkowych. Zmiana numeracji wynikała z przyjętej przez miasto Szczecin strategii, w której wszystkie linie podmiejskie miałyby mieścić się w zakresie „dwusetek”.

Linia 221 to nowe wcielenie dotychczasowej linii 121. Jej trasa nie została zmieniona, ale rozkład jazdy uległ znacznej zmianie. 

Kursy wykonywane są z częstotliwością:

  • w dni powszednie: w godzinach szczytu co około 30 minut, w pozostałym okresie co 60 minut,
  • w soboty i dni świąteczne: przez cały dzień co 60 lub 120 minut.

Daje to o wiele wyższą częstotliwość niż w przypadku linii 121, która w godzinach szczytu kursowała co około 60 minut, poza godzinami szczytu średnio co 60 - 120 minut, a w dni wolne od pracy wykonywała jedynie sześć obiegów, z nieregularną częstotliwością.

W przeciwieństwie do linii 121, linia 221 nie wykonuje już kursów skróconych do Grzepnicy, a zatem nie jest obsługiwana pojazdem klasy MAXI

Linia jest obsługiwana przez PKS Szczecin, w dni powszednie w godzinach szczytu dwoma pojazdami klasy MIKRO, zaś w pozostałych godzinach jednym pojazdem owej klasy.

na podstawie komunikatu ZDiTM i wiedzy własnej opracował Waszka

Częstotliwość:

  • Dni powszednie:
    • W szczycie: 30 minut
    • Poza szczytem: 60 minut
  • Soboty, niedziele i dni świąteczne: 60-120 minut

Operator: PKS Szczecin