Forum

Ostatni, 110. Lajkonik wyjechał na linię

Mieszkańcy Krakowa mają już do swojej dyspozycji 110 nowych Lajkoników. 9 listopada ostatni pojazd wyjechał na linię z zajezdni tramwajowej Nowa Huta. Tym samym została zakończona jedna z największych w Polsce i Europie dostaw nowych wagonów, warta w sumie ponad jeden miliard złotych.

Pomeranianek napisał(a):
Ciekawe. Byłem w Krakowie w sierpniu 2012 i moje wrażenia były zgoła odmienne. Z tym że moja wycieczka (krajoznawcza) ograniczała się głównie do Śródmieścia, więc mój obraz mógł być niepełny. Powszechnym widokiem były tramwaje niskopodłogowe w różnym stopniu. Trojaki 105Na zdarzały się na linii 4.

W 2012 były 64 niskopodłogowe (23,7%) i 40 ze wstawką (14,8%).

Bardziej się odnoszę do 2013 (albo i nawet do 2014), gdzie w Szczecinie niskopodłogowe tramwaje stanowiły 14%, ale pozostały tabor to były w sumie Tatry T6, KT4Dt (lata 80. z grubą modernizacją w 90.), oraz różnej maści modernizacje 105-tek/bulwy (czyli robione już w XXI wieku), Czyli nie tak źle.

W tym czasie Kraków miał 28% niskopodłogowców (2x wiecej), ale reszta to były właśnie owe "wiedeńce" (produkcja w latach 60. i 70.) oraz 105Na, które wyglądały jakby wyjechały prosto z fabryki bez większej modernizacji.


To co najbardziej przykuło moją uwagę, to utrzymanie taboru. Każdy tramwaj, którym miałem okazję jechać, był czysty i zadbany. Każdy miał automat biletowy. Wszystkie elementy elektronicznego systemu informacji pasażerskiej (105ki tego nie miały) działały nienagannie. Panowała jednolitość, której brakowało w Szczecinie (i dalej jej brakuje).

Tu się zgodzę w 100%, Konstale mimo że są na wymarciu stanem przypominają jakby jeździły dopiero kilka lat od produkcji (nie wnikam pod spód, gdzie gnije rama itd). Z punktu widzenia pasażera poziom utrzymania jest dużo wyższy (a w porównaniu do Szczecina - "kosmiczny").

Na koniec października 2023 Kraków miał 66% niskaczy, a z wagonami z niską wstawką to już ponad 90%! Ten procent jest teraz lepszy z uwagi na kasacje E1 z doczepami c3 i 105Na.

Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids
Re: Ostatni, 110. Lajkonik wyjechał na linię · 5 miesięcy temu · Mareczek