Encyklopedia

description Linia 86: Osiedle Kaliny - Plac Rodła

dodane 20.08.2014, godz. 6:31 przez zdjęcie profilowe użytkownika jas59 jas59; zmodyfikowane 14.02.2018, godz. 6:02 przez zdjęcie profilowe użytkownika jas59 jas59

14.02.2018
Dodano informacje z roku 2017 zdjęcie profilowe użytkownika jas59 jas59
17.09.2017
Dodano informacje o częściowej zmianie trasy. zdjęcie profilowe użytkownika jas59 jas59
Trasa: Osiedle Kaliny – Witkiewicza – Jagiellońska – Plac Lotników – Mazurska – Piłsudskiego – Plac Rodła – Wyzwolenia – Obrońców Stalingradu – Plac Zgody – Wojska Polskiego – Jagiellońska – Witkiewicza – Osiedle Kaliny

Jest to najmłodsza linia utworzona przez ZDiTM z dniem 25 sierpnia 2014 roku, która będzie obsługiwała śródmieście.

Celem utworzenia tej linii była chęć zasypania pustki komunikacyjnej sporego obszaru śródmieścia pomiędzy alejami Piastów a Wojska Polskiego i ulicami Jagiellońską, Piłsudskiego a Krzywoustego jak również skomunikowanie rejonu Pogodna ze Śródmieściem.

Utworzenie linii 86 mam nadzieje spowoduje ożywienie podupadającego ścisłego centrum miasta tak aby mógł rozwijać się handel i usługi i inne kulturotwórcze obiekty - (po likwidacji komunikacji tramwajowej 1 grudnia 1973 roku na odcinku od placu Szarych Szeregów w ciągu alei Wojska Polskiego do placu Zwycięstwa również na odcinku od alei Piastów do alei Wojska Polskiego w ciągu ulicy Jagiellońskiej, jak również na odcinku od placu Zgody do placu Żołnierza Polskiego w ciągu ulicy Obrońców Stalingradu).

Linia jeździ:

• w dni robocze w godzinach 5:00 - 18:00 z częstotliwością co 15 minut,
• w dni robocze w godzinach 18:00 - 23:00 z częstotliwością co 20 minut,
• w soboty, niedziele i dni świąteczne w godzinach 5:00 - 23:00 z częstotliwością co 20 minut.

Autobusy zatrzymują się na następujących przystankach:

Osiedle Kaliny – przystanek końcowy, wspólny z linią 75 w kierunku Dworca Głównego,
• Witkiewicza Szkoła – w obu kierunkach, wspólny z linią 75,
Św. Jana Bosko nż – nowe przystanki w obu kierunkach (w kierunku Placu Rodła i w kierunku Osiedla Kaliny), zlokalizowane na ulicy Witkiewicza przy skrzyżowaniu z ul. Św. Jana Bosko,
Jagiellońska Szpital – nowe przystanki w obu kierunkach (w kierunku Placu Rodła i w kierunku Osiedla Kaliny), zlokalizowane na ulicy Jagiellońskiej przy szpitalu MSW,
Strzelecka nż – nowe przystanki w obu kierunkach (w kierunku Placu Rodła i w kierunku Osiedla Kaliny), zlokalizowane na ulicy Jagiellońskiej przy skrzyżowaniu z ul. Strzelecką,
Bohaterów Warszawy – nowe przystanki w obu kierunkach (w kierunku Placu Rodła i w kierunku Osiedla Kaliny), zlokalizowane na ulicy Jagiellońskiej między skrzyżowaniami z al. Bohaterów Warszawy i z ul. Pocztową,
Piastów – nowy przystanek w kierunku Osiedla Kaliny zlokalizowany na ulicy Jagiellońskiej przed skrzyżowaniem z aleją Piastów. W kierunku Placu Rodła przystanek wspólny z linią tramwajową 5,
Plac Zamenhofa – nowy przystanek w kierunku Placu Rodła zlokalizowany na placu,
Plac Lotników – nowy przystanek w kierunku Placu Rodła zlokalizowany na placu,
Plac Rodła – przystanek końcowy, wspólny z linią 70 w alei Piłsudskiego,
Plac Rodła LOT – przystanek wspólny z liniami pospiesznymi w kierunku prawobrzeża,
Plac Żołnierza Polskiego – przystanek wspólny z liniami nocnymi w kierunku Bramy Portowej,
Św. Wojciecha – nowy przystanek w kierunku Osiedla Kaliny zlokalizowany na ul. Obrońców Stalingradu, przy skrzyżowaniu z ul. Św. Wojciecha,
Plac Zgody – nowy przystanek w kierunku Osiedla Kaliny zlokalizowany za placem Zgody w ciągu al. Wojska Polskiego.

Linia obsługiwana przez SPA Klonowica:

• 3 autobusami MEGA przegubowymi w dni robocze (brygady niskopodłogowe 2, 3),
• 2 autobusami MAXI niskopodłogowymi w soboty, niedziele i dni świąteczne.

Obsługa taborowa

Dzień powszedni
• 86/1 - (05:05 - 19:00)
• 86/2 - (05:20 - 22:39)
• 86/3 - (05:35 - 22:59)

Dzień świąteczny
• 86/1 - (05:05 - 22:59)
• 86/2 - (05:25 - 22:39)

2 stycznia 2015 roku, ZDiTM przedłużył trasę linii 86 do Zakładów Piekarniczych na ulicy Łukasińskiego. Linia jeździ na tej trasie (Plac Rodła – Zakłady Piekarnicze) tylko w dni powszednie w godzinach szczytów porannych i popołudniowych.

W dni świąteczne linia 86 jeździ jak dotychczas na trasie Osiedle Kaliny – Plac Rodła zgodnie z dotychczasową częstotliwością, jedynie zostały wprowadzone korekty godzin odjazdów.

W związku z tym z Osiedla Kaliny do Zakładów Piekarniczych autobus pojedzie ulicami Witkiewicza – Taczaka i Łukasińskiego i na tym odcinku zatrzymuje się na nowo utworzonych przystankach:

• „Zakłady Piekarnicze” (przystanek końcowy linii 74 i 80)
• „Łukasińskiego” (w obu kierunkach, wspólne z linią 74 i 80
• „Taczaka” (tylko w kierunku Zakładów Piekarniczych wspólny z linią 60)
• „Kutrzeby” (nowe przystanki na ulicy Witkiewicza w pobliżu skrzyżowania z ulicą Kutrzeby)
• „Derdowskiego” (tylko w kierunku Zakładów Piekarniczych – wspólny z liniami 53, 75)

Trasa: ZAKŁADY PIEKARNICZE – Łukasińskiego – Taczaka – Witkiewicza – OSIEDLE KALINY – Witkiewicza – Jagiellońska – Plac Lotników – Mazurska – Piłsudskiego – Plac Rodła – Wyzwolenia – Obrońców Stalingradu – Plac Zgody – Wojska Polskiego – Jagiellońska – Witkiewicza – OSIEDLE KALINY

Z powodu modernizacji fragmentu ulicy Jagiellońskiej, 25 maja 2017 roku nastąpiło przekazanie placu robót wykonawcy przebudowy, firmie EUROVIA POLSKA S.A., która wykonała te prace za kwotę — 5 998 815,94 zł brutto. Termin wykonania prac ma się zakończyć w ciągu 4 miesięcy od dnia przekazania placu budowy. 26 maja 2017 roku wprowadzono zamiany w organizacji ruchu.

Z dniem 1 stycznia 2017 roku, na linii 86 nastąpiła zmiana statusu przystanku "Świętego Jana Bosko" z warunkowego na stały.

Od 26 maja 2017 roku do odwołania autobusy linii 86 jeździły objazdem - w kierunku placu Rodła od skrzyżowania ulicy Jagiellońskiej z aleją Wojska Polskiego.

trasa linii:

Osiedle Kaliny < — >Plac Rodła
Witkiewicza — Jagiellońska — aleja Wojska Polskiego — plac Zgody — Obrońców Stalingradu — Świętego Wojciecha — Jagiellońska — plac Lotników — Mazurska — Piłsudskiego (z powrotem: Piłsudskiego — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — Obrońców Stalingradu).

Na odcinku objazdowym uruchomiony został przystanek „Plac Zgody”. Na czas przebudowy likwidacji uległ przystanek „Plac Zamenhofa”. Linia kursowała według specjalnego rozkładu jazdy.

Z powodu naprawy nawierzchni alei Wyzwolenia 10 lipca 2017 roku w godzinach. 12:00 - 22:00 zawieszono funkcjonowanie przystanku „Plac Rodła LOT” dla linii A, B, C i 86. Wyznaczony został tymczasowy przystanek zlokalizowany za skrzyżowaniem z ulicą Mazowiecką. Wjazd autobusów linii 86 w aleje Wyzwolenia możliwy wyłącznie po wykonaniu objazdu wyspy centralnej na placu Rodła.

Z dniem 1 sierpnia 2017 roku nastąpiła zmiana powszedniego i świątecznego rozkładu jazdy linii 86. Zmiana polegała na zwiększeniu liczby kursów wykonywanych w relacji Plac Rodła — Zakłady Piekarnicze. Na odcinku od Zakładów Piekarniczych do placu Rodła i z powrotem jeździł w godzinach szczytu przewozowego rano i po południu o godzinę dłużej niż dotychczas. Także w dni wolne i święta, autobusy linii 86 z placu Rodła < — > Zakłady Piekarnicze w godzinach 8:00 - 18:00 jeżdżą co 20 minut.

Po pięciu miesiącach utrudnień wreszcie można przejechać wyremontowaną Jagiellońska. Otwarto ją dla ruchu 10 listopada 2017 roku w godzinach późno popołudniowych. Nie puszczono jeszcze autobusu linii 86 na starą trasę.

Stało się to dopiero z chwilą odbiorów, który rozpoczął się 17 listopada 2017, podczas których została zweryfikowana jakość wykonanych prac, a w szczególności dotycząca stanu nawierzchni, elementów małej architektury, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i elementów wyposażenia wchodzących w skład inwestycji.

Po dokonanych odbiorach inwestycji na przebudowanym odcinku od alei Wojska Polskiego do placu Zamenhofa włącznie ulicy Jagiellońskiej, linia 86 wróciła na swoją starą trasę z dniem 20 listopada 2017 roku.
Opracowanie: Na podstawie informacji zawartych na stronie ZDiTM i informacji własnych Janusz Światowy