Encyklopedia

Linia 86: Zakłady Piekarnicze - Plac Rodła

dodane przez jas59; zmodyfikowane przez man

14.02.2018
Dodano informacje z roku 2017 jas59
17.09.2017
Dodano informacje o częściowej zmianie trasy. jas59

Trasa: Zakłady Piekarnicze —  Łukasińskiego — Taczaka — Witkiewicza — Jagiellońska — plac Zamenhofa — Jagiellońska — plac Lotników — Mazurska — Plac Rodła

zdjęcie
Przeguby na linii 86 - niedawno standard, teraz wyjątek
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia została uruchomiona 25 sierpnia 2014 roku na trasie Osiedle Kaliny - Plac Rodła, a celem jej utworzenia była chęć zasypania pustki komunikacyjnej sporego obszaru śródmieścia pomiędzy alejami Piastów, a Wojska Polskiego i ulicami Jagiellońską, Piłsudskiego, a Krzywoustego jak również skomunikowanie rejonu Pogodna ze Śródmieściem.

Linia początkowo była obsługiwana taborem MEGA, jednak od grudnia 2014 roku można na niej spotkać pojazdy klasy MAXI, pomijając pojedyncze wyjątkowe sytuacje. Od początku istnienia linię obsługuje tabor z zajezdni Klonowica.

film
0:27
odtwórz
„Jamnik” przejeżdża przez przejazd kolejowy w towarzystwie wymownego baneru
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
2 stycznia 2015 roku przedłużono trasę linii do pętli Zakłady Piekarnicze.  Początkowo, na tej trasie linia kursowała tylko w dni powszednie w godzinach szczytów porannych i popołudniowych.

Z powodu modernizacji fragmentu ulicy Jagiellońskiej, od 26 maja do 20 listopada 2017 roku autobusy linii 86 jeździły objazdem - w kierunku Placu Rodła od skrzyżowania ulicy Jagiellońskiej z aleją Wojska Polskiego. Objazd odbywał się na odcinku plac Zgody — Obrońców Stalingradu — Świętego Wojciecha — Jagiellońska — plac Lotników.

zdjęcie
Dzisiaj została uruchomiona linia 86 na trasie Osiedle Kaliny - Plac Rodła, a jej obsługę zapewnia tabor typu MEGA
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z dużym zainteresowaniem linią -  1 sierpnia 2017 roku nastąpiła zmiana powszedniego i świątecznego rozkładu jazdy linii. Zmiana polegała na zwiększeniu liczby kursów wykonywanych w relacji Plac RodłaZakłady Piekarnicze.  Są one obecnie wykonywane w dni powszednie w godzinach 5:00-9:30 oraz 10:00-20:00, a także w pozostałe dni w godzinach 8:00-18:00.

film
0:12
odtwórz
Na linii 86 coraz częściej pojawiają się przegubowce
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
1 stycznia 2020 roku w godzinach szczytu na linii wprowadzono częstotliwość dziesięciominutową, a od 1 lipca 2020 w dni powszednie na okres wakacji letnich w szkołach wprowadzony został letni rozkład jazdy z częstotliwością kursowania w godzinach szczytu wynoszącą 15 minut.

Opracowanie: Na podstawie informacji zawartych na stronie ZDiTM i informacji własnych Janusz Światowy (jas59)

aktualizacja: man