Encyklopedia

Pętla autobusowa Południowa

dodane przez Bauer; zmodyfikowane przez man

08.07.2021
Dodano informację o linii 870 man
12.06.2021
Dodano informacje do roku 2021 man
12.07.2009
Dodano informację o wycofaniu linii 61Bis z pętli Bauer

Pętla „Południowa” jak sama nazwa wskazuje, zlokalizowana jest w ciągu ulicy Południowej, łączącej dwa duże ronda w Szczecinie – Hakena i Uniwersyteckie.  Składa się na nią zatoczka z nawierzchnią z kostki brukowej, ulokowana na ulicy Południowej, tuż przy styku z ulicą Radomską. Zatoczka wybudowana została jesienią 2005 roku przy okazji gruntownej przebudowy ulicy Południowej i aż do drugiej połowy 2006 roku nie była używana. Wtedy to, ZDiTM zdecydował się przenieść właśnie tutaj przystanek końcowy 61 Bis z pętli „Cukrowa”.

zdjęcie
Dąbski MAN odpoczywa przed kolejnym kursem
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W okolicy pętli znajduje się wiadukt kolejowy będący częścią linii łączącej Szczecin Główny ze stacją Szczecin Gumieńce. W pobliżu znajduje się ponadto sklepy, salony dealerów samochodowych oraz przystanek „Południowa nż” dla linii 61 i 62 jadących w kierunku Ustowa. 

W latach 2006-2009 w dni powszednie, w godzinach 8:12–18:11 pętla służyła za przystanek końcowy linii autobusowej 61 Bis obsługiwanej przez SPA Dąbie. Jako, że kursowała ona wyłącznie w okresie roku akademickiego Uniwersytetu Szczecińskiego, pętla pustoszała na okres studenckich ferii i wakacji.

zdjęcie
Jelcz kończy dziś swoją służbę na 61 Bis
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Słowo „pętla” może wydawać się w tym wypadku nieco nieprecyzyjne, z tego względu iż nie była to typowa „końcówka”. Autobusy jadące od strony centrum udawały się od ronda Uniwersyteckiego do zatoczki na ulicy Południowej, by po wyznaczonym postoju skręcić w ulicę Radomską a następnie Cukrową. Po dojechaniu do wspomnianego ronda autobus stałą trasą kierował się do placu Zwycięstwa.

19 czerwca 2009 miał miejsce przełomowy moment w historii istnienia pętli. Wówczas zawieszono funkcjonowanie linii 61 Bis, a po jej wznowieniu 20 lipca, linia została przekierowana nową trasą do pętli „Ustowo Auchan”.

zdjęcie
MAN w trakcie odpoczynku
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od tamtego czasu pętla pozostawała „bezrobotna”.

Od 3 września 2018 roku, po uruchomieniu kolejnej linii w ramach Transportu na żądanie - o numerze 908 (ówcześnie numerowanej jako 98), jeden z przystanków w kierunku pętli „Kwiatkowskiego”, znajdował się w opisywanej zatoczce, niegdyś używanej jako przystanek końcowy. 

Epizod w tym miejscu miała również linia zastępcza 870 przejeżdżająca w dniach 6-8 lipca 2021 przez przystanek na trasie Rondo Uniwersyteckie-Pargowo.

20 września 2021 kursy linii 908 wykonywane do pętli „Kwiatkowskiego” zostały zawieszone i od tego dnia pętla „Południowa” ponownie nie jest wykorzystywana liniowo w ramach komunikacji miejskiej.

na podstawie wiedzy własnej, opracował: Darek Krukowski, aktualizacja: man