Encyklopedia

Pętla autobusowa Południowa

dodane przez Bauer; zmodyfikowane przez man

08.07.2021
Dodano informację o linii 870 man
12.06.2021
Dodano informacje do roku 2021 man
12.07.2009
Dodano informację o wycofaniu linii 61Bis z pętli Bauer

Pętla „Południowa” jak sama nazwa wskazuje, zlokalizowana jest w ciągu ulicy Południowej, łączącej dwa duże ronda w Szczecinie – Hakena i Uniwersyteckie.  Składa się na nią zatoczka z nawierzchnią z kostki brukowej, ulokowana na ulicy Południowej, tuż przy styku z ulicą Radomską. Zatoczka wybudowana została na jesień 2005 roku przy okazji gruntownej przebudowy ulicy Południowej i aż do drugiej połowy 2006 roku nie była używana. Wtedy to, ZDiTM zdecydował się przenieść przystanek końcowy 61Bis z pętli „Cukrowa” właśnie tutaj. W latach 2006-2009 w dni powszednie, w godzinach 8:12 – 18:11 pętla służyła za przystanek końcowy linii autobusowej 61 Bis obsługiwanej przez SPA Dąbie. Jako że 61Bis kursowała wyłącznie w okresie roku akademickiego US, pętla pustoszała na okres studenckich ferii i wakacji.

zdjęcie
MAN w trakcie odpoczynku
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Słowo „pętla” może wydawać się w tym wypadku nieco nieprecyzyjne, z tego względu iż nie była to typowa „końcówka”. Autobusy jadące od strony centrum udawały się od ronda Uniwersyteckiego do zatoczki na ulicy Południowej, by po wyznaczonym postoju skręcić w ulicę Radomską a następnie Cukrową. Po dojechaniu do wspomnianego ronda autobus stałą trasą kierował się do Placu Zwycięstwa.

zdjęcie
Dąbski Jelcz po blacharce wygrzewa się na słońcu
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W okolicy pętli znajduje się wiadukt kolejowy będący częścią linii łączącej Szczecin Główny ze stacją Szczecin Gumieńce. W pobliżu znajduje się ponadto sklep Makro oraz przystanek „Radomska” dla linii 61 i 62 jadących w kierunku Ustowa. 

Przełomowy moment w historii istnienia pętli miał miejsce 19 czerwca 2009 roku. Wtedy to, ostatni raz pojawił się na niej autobus kursujący na regularnych liniach. Przyczyną takiego stanu rzeczy było zawieszenie do odwołania linii 61Bis, a także późniejsze skierowanie jej do pętli "Ustowo Auchan".

Od 19 czerwca 2009 pętla pozostawała "bezrobotna". 3 września 2018 roku, uruchomiono Transport na żądanie - linię 908 (ówcześnie numerowaną jako 98), której jeden z przystanków w kierunku pętli Kwiatkowskiego, znajduje się w opisywanej zatoczce, niegdyś używanej jako przystanek końcowy.

Epizod w tym miejscu miała również linia zastępcza 870 przejeżdżająca w dniach 6-8 lipca 2021 przez przystanek na trasie Rondo Uniwersyteckie-Pargowo.

na podstawie wiedzy własnej, opracował: Darek Krukowski, aktualizacja: man