Wyprawy do innych miast kojarzą się większości ze zwiedzaniem starego miasta bądź znanych muzeów. Miłośnicy komunikacji poznają obce miasta pod względem komunikacji miejskiej obserwując przy okazji różnice i analogie do komunikacji miejskiej w Szczecinie. Warto się swoimi wspomnieniami podzielić z innymi miłośnikami.

Miasto na komunikacyjnym uboczu. Takie wrażenie miałem przez wiele lat, gdy ktoś wspominał mi o wydarzeniach taborowych w Łodzi. Nie brałem pod uwagę tego, że ta aglomeracja może się kiedykolwiek zmienić na lepsze. Dlaczego odbiór był tak trudny? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Przesłanką może być fakt, że opowieść o „Łódce”, nawet minimalna nigdy nie trafiła na łamy KOMIS-owej wizyty. Tradycyjnie już zajmę się głównie częścią tramwajową. Autobusową zostawię na lepsze czasy, być może dla innego autora, pamiętając jednak iż historyczne pojazdy mają się w tym mieście całkiem dobrze.

brak komentarzy | czytaj dalej »

Od ostatniego artykułu o Stargardzie na tym serwisie minęło już 14 lat. Postanowiłem odświeżyć temat. Zapraszam więc do lektury „Przewodnika po stargardzkim taborze” od nikogo innego, jak ode mnie, stargardzkiego miłośnika.

brak komentarzy | czytaj dalej »

Każde miasto ma swój bieg, jedno rozwija się prężnie, inne niekoniecznie. Podstawowym budulcem niemal zawsze są finanse i ludzie, którzy nimi zarządzają.

1 komentarz | czytaj dalej »

Rok 2020 był pod względem komunikacyjnym dla jednej z dwóch stolic województwa lubuskiego dość istotny. Do Gorzowa Wielkopolskiego powrócił tramwaj, choć wielu powątpiewało przez szereg miesięcy w to, że tak się stanie. Kilkukrotnie odwiedziłem to miasto w ciągu ostatnich dwóch lat, poniżej postaram się Wam przedstawić moje spostrzeżenia.

8 komentarzy | czytaj dalej »

Okres wakacyjny niedługo rozpocznie się w pełni, więc na pewno warto rozważyć jedną z opcji, która idealnie połączy miłośniczą pasję z wypoczynkiem w cieplejszym klimacie.

5 komentarzy | czytaj dalej »

Bardzo wielu ludzi w Polsce przyjmuje za dogmat, że miasta Europy Zachodniej są lepiej rozwinięte, bardziej przyjazne ludziom i komunikacji miejskiej. Potwierdzeniem tego faktu mają być doświadczenia zdobyte w trakcie naszych podróży do największych miast tzw. Starej Europy. W rzeczywistości wygląda to jednak nieco inaczej. Nawet najdłuższa wycieczka do obcego miasta nie jest w stanie ukazać nam codzienności, niuansów, które decydują o jakości komunikacji w danym mieście. W bliższym ujęciu może się bowiem okazać, że rzeczywistość nie jest tak różowa, jak się z pozoru wydaje.

brak komentarzy | czytaj dalej »

Wiedeń jest stolicą oraz jednocześnie największym miastem w Austrii. Liczba mieszkańców znacznie przewyższa - bo aż prawie trzykrotnie - ludność Szczecina, co powoduje, że również sieć komunikacji miejskiej jest znacznie większa.

8 komentarzy | czytaj dalej »

Brno, stolica Moraw, jest drugim co do liczby mieszkańców miastem w Republice Czeskiej. Liczba mieszkańców (405 tysięcy) jest zbliżona do liczby mieszkańców Szczecina, jednak powierzchnia miasta jest o około 25% mniejsza.

brak komentarzy | czytaj dalej »

Bydgoszcz jest miastem, które pod względem liczby mieszkańców prawie dorównuje Szczecinowi. Mimo to bydgoska sieć tramwajowa liczy tylko 29 km. Wkrótce jednak będzie miała więcej, a to za sprawą odbudowy trasy do dworca głównego. Choć może bardziej adekwatne byłoby określenie budowa nowej trasy, ponieważ tylko na pewnym odcinku ulicy Dworcowej jej przebieg pokrywać się będzie ze starą trasą. Nowa trasa pobiegnie przez budowany most nad Brdą i ulicę Naruszewicza, a połączy się z istniejącą siecią w okolicach ronda Grunwaldzkiego.

8 komentarzy | czytaj dalej »

Toruń ma niezbyt skomplikowaną sieć tramwajową. W zasadzie są to dwie linie w układzie wschód-zachód, które zbiegają się w zachodniej części miasta, gdzie też zlokalizowana jest zajezdnia. Do niedawna sieć torowisk liczyła 22 km, ale od 1.04.2011 jest krótsza o 1 km z powodu zamknięcia i planowanej likwidacji torowiska na ul. Wschodniej. Zresztą wjazd z ul. Wschodniej na trasę "jedynki" już jest niemożliwy z powodu przebudowy skrzyżowania. Dojazd z Rubinkowa do Dworca Wschodniego jest możliwy teraz wyłącznie autobusami.

brak komentarzy | czytaj dalej »