Encyklopedia
Pętla autobusowa Kołbaskowo
dodane przez man; zmodyfikowane przez man
Dojazd do niej prowadzi poprzez skręt w lewo na skrzyżowaniu Drogi Krajowej nr 13 w kierunku Moczył. Wyjazd zaś, prowadzi przez wąską ulicę znajdującą się po przeciwnej stronie okalającego pętlę budynku Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół.
W bliskim sąsiedztwie, za murowanym płotem mieści się Kościół Rzymskokatolicki Pw. Świętej Trójcy.
Pętla składa się z dwóch peronów autobusowych znajdujących się naprzeciw siebie. Dla pasażerów korzystających z przystanku dostępna jest wiata przystankowa.W szczecińskiej komunikacji miejskiej organizowanej przez ZDiTM, pętla „Kołbaskowo” jest użytkowana od 4 maja 2004, kiedy to przedłużono (początkowo jedynie na okres testowy) do niej pojedyncze kursy linii 81.
Od 3 września 2012 roku przez pętlę zaczęła przejeżdżać także linia 70 kursująca do Pargowa.
Do końca 2016 roku w Kołbaskowie pojawiały się autobusy z zajezdni Dąbie (linia 81) i zajezdni Klonowica (linia 70). Od 1 stycznia 2017 (poza pojedynczymi przypadkami podytkowanymi wyjątkowymi okolicznościami) spotkać tutaj można wyłącznie autobusy pochodzące z PKS Szczecin. 15 lutego 2017 roku na wniosek gminy Kołbaskowo nastąpiła zmiana rozkładu jazdy linii 83, której wybrane kursy realizowane są na wydłużonej trasie Plac Kościuszki - Kołbaskowo. Obecnie linia (na dzień dzisiejszy o numerze 243) realizuje do Kołbaskowa dwa kursy, które wykonywane są jedynie w dni powszednie.W związku ze zmianą numeracji komunikacji miejskiej w gminie Kołbaskowo, od 1 stycznia 2022 z pętli korzystają:
- linia 241 kierunek: Rosówek Granica/Kamieniec/Plac Kościuszki,
- linia 242 kierunek: Pargowo/Kamieniec/Plac Kościuszki,
- linia 243 kierunek: Plac Kościuszki
21 lutego 2022 roku na pętli zostało wprowadzone skomunikowanie pomiędzy liniami 241 i 242.