Encyklopedia

Pętla autobusowa Przecław

dodane przez man; zmodyfikowane przez man

zdjęcie
Parę minut przerwy i powrót do Szczecina
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pętla „Przecław” znajduje się przy Drodze Krajowej nr 13 w kierunku Kołbaskowa w bezpośrednim sąsiedztwie Kościoła Rzymskokatolickiego Pw. Nawiedzenia NMP.

Autobusy wjeżdżają na pętlę poprzez skręt w prawo z DK13 w drogę do Dołuj i udają się do wybrukowanego miejsca, w którym ulokowany jest przystanek końcowy.

Na przystanku, który składa się z dwóch słupków przystankowych (odpowiednio dla autobusów jadących w stronę Kołbaskowa i stronę Centrum) pasażerowie mają możliwość skorzystania z dość charakterystycznej murowanej wiaty. 

zdjęcie
Solaris z najnowszej dostawy właśnie wyjeżdża z pętli
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pierwszą szczecińską linią miejską, która zawitała na przecławskiej pętli była linia 81, która pojawiła się tutaj 1 lutego 1997 roku, kursując wówczas na trasie Dworzec Główny - Przecław. W 2004 roku częściowo dokonano jej przedłużenia, bowiem niektóre z kursów skierowano do pętli w Kołbaskowie. W wyniku tego działania, pętla „Przecław” przestała być wyłącznie przystankiem końcowym, czego konsekwencją było rozdzielenie słupków przystankowych na dwa - w stronę Centrum i w stronę Kołbaskowa.

zdjęcie
Solaris gotowy do kolejnego kursu
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W tym samym roku do przecławskiej pętli doprowadzono również pierwszą linię nocną o numerze 523, której pojedyncze kursy przedłużono z pętli „Cukrowa”

Od 1 października 2009 roku przecławską pętlę zaczęła odwiedzać również uruchomiona wówczas linia 83, która przejeżdżała przez nią udając się w kierunku Placu Kościuszki.

8 sierpnia 2018 roku rozpoczął się remont pętli w Przecławiu. W jego trakcie m.in. usunięto stary bruk. Autobusy komunikacji miejskiej kursowały bez większych zmian, jedyna to wyjazd z pętli – autobusy, aby dostać się na DK13, skierowano drogami wokół kościoła. Remontem zajęła się firma Eurovia Polska S.A., a termin wykonania prac określono na 16 listopada 2018 roku. Budowa była podzielona na trzy etapy. Pierwszy to prace w miejscu wyjazdu na DK13, drugi to prace w miejscu wyjazdu z DK13 i trzeci, ten największy, w kierunku przejazdu kolejowego.

Na początku 2022 zmieniona została numeracja w gminie Kołbaskowo. W związku z tym, od tego czasu z pętli korzystają:

autor: man przy pomocy artykułów encyklopedycznych z serwisu KOMIS i wiedzy własnej

aktualizacja: Majlo2016