Encyklopedia

Pętla autobusowa Police Wyszyńskiego Polana

dodane przez jas59 ; zmodyfikowane przez man

zdjęcie
Cztery „lwy” na jednej pętli
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Dotychczasowe położenie pętli autobusowej „Police Osiedle Chemik” nie pozwalało na zwiększenie usług komunikacyjnych z uwagi na duży ruch pieszych. Przy ulicy Wyszyńskiego zbiegały się pojazdy różnego rodzaju transportu: lokalnego, podmiejskiego (linia samorządowa) i komercyjnego wykonywanego przez innych przewoźników świadczących usługi przewozowe.

Usytuowanie przystanków, postoju Taxi i parkingów uniemożliwiało swobodny przejazd pojazdów komunikacji miejskiej, jak i innych przewoźników. Przystanek końcowy przy centrum „Hosso” nie spełniał warunków bezpiecznej pętli umożliwiającej swobodne manewrowanie.

28 lutego 2017 roku na stronie Gminy Police ukazało się ogłoszenie o przetargu na budowę węzła przesiadkowego na ulicy Wyszyńskiego w Policach. Gmina otrzymała na inwestycję dofinansowanie z RPO w wysokości 85% kosztów.

Przedmiotem zamówienia była budowa pętli autobusowej wraz z parkingami dla samochodów osobowych, stanowiskami postojowymi dla rowerów i taxi oraz przebudowa dwóch zatok autobusowych zlokalizowanych w ciągu tej ulicy na odcinku pomiędzy ulicą Roweckiego i ulicą Okulickiego w Policach.

Celem budowy węzła było zapewnienie bezstresowej zmiany środka transportu wyposażonego w infrastrukturę do obsługi pasażerów - miejsc postojowych, przystanków, punktu sprzedaży biletów, systemów informacyjnych umożliwiających zapoznanie się z rozkładem jazdy sieci komunikacyjnej obowiązującej w aglomeracji szczecińsko–polickiej. Na pętli znajduje się również budynek socjalny dla kierowców.

zdjęcie
15 czerwca odbyły się testowe przejazdy autobusów przez nową pętlę Police Wyszyńskiego Polana
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
15 czerwca 2018 roku przeprowadzono testy nowej pętli przy użyciu autobusów 12-, 15- oraz 18-metrowych (Solarisa Urbino 12, MAN-a NL313-15 i MAN-a NG313) z polickiej zajezdni. Przeprowadzono próby wjazdu zarówno od strony Siedlic, jak i Polic na perony postojowe pętli. 

Na pętli znajdują się 4 przystanki:

  • przystanek dla wsiadających, dla linii 107,
  • przystanek rezerwowy (użytkowany zwykle podczas przerwy dla linii samorządowej),
  • dwa przystanki dla wysiadających.

Nazwa pętli „Police Wyszyńskiego Polana” została wybrana przez mieszkańców Polic w ogłoszonym konkursie.

Jej uruchomienie dla regularnego ruchu autobusów nastąpiło 1 lipca 2018 roku. Na pętli zaczęły zatrzymywać się autobusy linii 107 oraz linii samorządowej.

W okresie od 3 września 2018 do 31 grudnia 2019 do pętli dojeżdżała również pospieszna linia F.

W trakcie wzmożonego ruchu w kierunku Cmentarza Centralnego w Szczecinie, spowodowanego świętem Wszystkich Świętych, w tymże okresie - w latach 2018-2019 gościła tutaj również linia 880. W związku ze zmianą numeracji linii dodatkowych, od 2020 okresie Wszystkich Świętych swój bieg kończy tu linia D07.

Na podstawie materiałów i informacji własnych, informacji zawartych na stronie Gminy Miasta Police, strony internetowej Pana Grzegorza Ufniarza i enuncjacji prasowych. Opracowanie Janusz Światowy jas59 

aktualizacja: man