Encyklopedia

Pętla autobusowa Police Wyszyńskiego Polana

dodane przez jas59; zmodyfikowane przez man

zdjęcie
Cztery „lwy” na jednej pętli
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią

Dotychczasowe położenie pętli autobusowej Police Osiedle Chemik nie pozwalało na zwiększenie usług komunikacyjnych z uwagi na duży ruch pieszych. Przy ulicy Wyszyńskiego zbiegały się pojazdy różnego rodzaju transportu tj. lokalnego, podmiejskiego (linia samorządowa) i komercyjnego wykonywanego przez innych przewoźników świadczących usługi przewozowe.

Usytuowanie przystanków, postoju Taxi i parkingów uniemożliwiał swobodny przejazd pojazdów komunikacji miejskiej jak i innych przewoźników. Przystanek końcowy przy centrum Hosso nie spełniał warunków bezpiecznej pętli umożliwiającej swobodne manewrowanie.

Z powodu tej sytuacji 28 lutego 2017 roku na stronie Gminy Police ukazało się ogłoszenie o przetargu na budowę węzła przesiadkowego na ulicy Wyszyńskiego w Policach. Gmina otrzymała na inwestycję dofinansowanie z RPO w wysokości 85% kosztów.

Przedmiotem zamówienia była budowa pętli autobusowej wraz z parkingami dla samochodów osobowych, stanowiskami postojowymi dla rowerów i taxi oraz przebudowa dwóch zatok autobusowych zlokalizowanych w ciągu tej ulicy na odcinku pomiędzy ulicą Roweckiego i ulicą Okulickiego w Policach.

Celem budowy węzła było zapewnienie bezstresowej zmiany środka transportu wyposażonego w infrastrukturę do obsługi pasażerów, jak miejsca postojowe, przystanki, punkty sprzedaży biletów, systemy informacyjne umożliwiające zapoznanie się z rozkładem jazdy sieci komunikacyjnej obowiązującej w aglomeracji szczecińsko – polickiej. Na pętli znajduje się budynek socjalny dla kierowców.


zdjęcie
15 czerwca odbyły się testowe przejazdy autobusów przez nową pętlę Police Wyszyńskiego Polana
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
15 czerwca 2018 roku policka spółka autobusowa przeprowadziła testy nowej pętli autobusowej. W testach wzięły udział 3 autobusy: Solaris Urbino 12, MAN NL313-15 i MAN NG313. Prowadzono próby wjazdu od strony Siedlic i Polic na perony postojowe pętli. 

 
Na pętli znajdują się 4 przystanki:
● przystanek dla wsiadających, dla linii 107,
● przystanek rezerwowy dla linii samorządowej,
● dwa przystanki dla wysiadających,Uruchomienie pętli dla regularnego ruchu autobusów nastąpiło 1 lipca 2018 roku. Na pętli zaczęły zatrzymywać się autobusy linii 107, linii samorządowej, linii F i linii 880. W okresie Wszystkich Świętych swój bieg kończy tu także linia D07.

Nazwa pętli „Police Wyszyńskiego Polana” została wybrana przez mieszkańców Polic w ogłoszonym konkursie.


Na podstawie materiałów i informacji własnych, informacji zawartych na stronie Gminy Miasta Police, strony internetowej Pana Grzegorza Ufniarza i enuncjacji prasowych. Opracowanie Janusz Światowy jas59

aktualizacja: man