Encyklopedia
Linia 63: Kołłątaja - Skolwin
dodane przez jas59; zmodyfikowane przez
Waszka




Trasa: Kołłątaja — rondo Sybiraków — Asnyka — Cyryla i Metodego — Sczanieckiej — Wilcza — Obotrycka — Bogumińska — Pokoju — Szosa Polska — Policka — Nehringa — Kościelna — Nad Odrą — Stołczyńska — Orłowska — Artyleryjska — Kamienna — Plażowa — Inwalidzka — Skolwin
Linia 63 została uruchomiona 1 listopada 1961 roku na trasie: Kołłątaja - Wilcza - Hoża. Obsługiwana była dwoma pojazdami w dni powszednie i jednym w dni świąteczne.7 grudnia 1966 roku wydłużono trasę linii z Hożej do ul. Nehringa (Kościół). Dojazd do nowej krańcówki odbywał się przez ulicę Nehringa, zaś powrót do pętli „Kołłątaja” ulicami Policką i Szosa Polska. Linia obsługiwana była w dni powszednie 2-3 brygadami przed i po południu, zaś w dni świąteczne dwoma autobusami przez cały dzień.
W 1968 roku pełna trasa linii wyglądała następująco: Kołłątaja — Asnyka — Cyryla i Metodego — św. Marcina — Rynkowa — Wilcza — Obotrycka — Bogumińska — Pokoju — Nehringa — Policka — Szosa Polska — Glinki — Nehringa.
Od stycznia 1973 do 17 listopada 1979 linia kursowała na trasie: Kołłątaja - Asnyka - Boguchwały - Cyryla i Metodego - Sczanieckiej - Wilcza - Obotrycka - Bogumińska - Pokoju - Nehringa (z powrotem: Policka - Szosa Polska) - Kościelna - Glinki - Kościelna.
Przyczyną tego stanu rzeczy było wyłączenie ulicy Nehringa w związku z przebudową ulicy, jak również częste wyłączenia z ruchu. W tym okresie występowały również częste zmiany rozkładu jazdy.
W 1980 roku ponownie przedłużono trasę linii - od tej pory rozpoczęła kursowanie na trasie Kołłątaja -Skolwin. Do 1997 roku likwidowano niektóre kursy lub je dodawano oraz zwiększano ilość kursujących autobusów. Wiązało się to z częstymi remontami na trasie, a także przywracaniem i kończeniem sezonu działkowego.
W grudniu 1997 z powodu prac drogowych w ciągu ulicy Kościelnej, tymczasowo skrócono trasę linii 63 do relacji Kołłątaja — Kościelna, na której kursowała z częstotliwością 26-27 minut przez cały tydzień. Wówczas, uruchomiono również uruchomiono dodatkową linię 63 Bis na trasie Gocław-Skolwin o długości 8,8 km z częstotliwością kursowania w dni powszednie i świąteczne co 21 minut.
9 lutego 1998 roku zakończono roboty drogowe w ciągu ulicy Kościelnej i przywrócono linię na jej stałą trasę Kołłątaja — Skolwin z częstotliwością w szczycie i po szczycie odpowiednio 45/44/42 minuty, 8 brygadami w szczycie oraz 4-5 po szczycie.
Początkowo na trasie linii 63 jeździły: w dni powszednie i świąteczne 4-5 autobusy obsługiwane przez TBA I (Klonowica) (brygady 1, 3, 4) i TBA II (Dąbie) (brygady 2, 5). Od 1998 roku trasę obsługiwały autobusy z zajezdni Klonowica (brygady 1, 2, 4) i zajezdni Police (brygady 3, 5, 6, 7, 8).Od 1998 roku do chwili obecnej trasa linii nie zmieniła się. Wyjątkiem od tego były różnego rodzaju okoliczności, takie jak np. remonty.
Zakończenie prac przy budowie kanalizacji sanitarnej - deszczowej na ulicy Inwalidzkiej, na odcinku od ulicy Stołczyńskiej do Kościoła, wymusiło od 25 sierpnia 2006 roku zmianę trasy autobusu linii 63.
Autobusy kursowały do tymczasowej pętli na ulicy Pancernej. Od przystanku „Stołczyńska” zlokalizowanego w ciągu ulicy Stołczyńskiej autobusy kursowały ulicą Inwalidzką, w obu kierunkach z nawrotem za Kościołem, do przystanku „Wodna” na ulicy Stołczyńskiej i dalej stałą trasą do tymczasowej pętli na ulicy Pancernej.
Na ulicy Inwalidzkiej na wysokości posesji 82 został wyznaczony tymczasowy przystanek w kierunku tymczasowej pętli na ulicy Pancernej, natomiast przy posesji 91 wyznaczony został tymczasowy przystanek w kierunku pętli Kołłątaja.
Z tego powodu zmienione zostały trasy i rozkłady jazdy kursujących tam linii autobusowych. Linia 63 kursowała na skróconej trasie w relacji: Kołłątaja – Orna–Celulozowa.
Od 16 lipca 2007 roku nastąpiło wznowienie ruchu kołowego na ulicy Stołczyńskiej na odcinku od ulic Ornej - Celulozowej do wjazdu do papierni Skolwin. Linia 63 kursowała na trasie w relacji Kołłątaja – Stołczyńska - Inwalidzka - Kamienna - Pancerna według specjalnego rozkładu jazdy.W związku z przebudową sieci wodno-kanalizacyjnej w ciągu ulicy Kościelnej, na odcinku od ulicy Dąbrówki do ulicy Nad Odrą, od 5 marca 2008 roku linia 63 kursowała objazdem przez ulicę Dąbrówki.
Od 16 czerwca do 17 września 2008 roku z powodu zamknięcia dla ruchu kołowego ulicy Kościelnej na odcinku od ulicy Dąbrówki do ulicy Nehringa, spowodowanego budową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, linia kursowała na trasie Kołłątaja - Nehringa (przystanek zlokalizowany na końcu ulicy Nehringa).
Uruchomiono wówczas tymczasową linię 863 na trasie: Ludowa – Gocław – Stołczyn – Skolwin.W czasie owego skrócenia linii w dzień powszedni na linii 63 kursowało pięć brygad obsługiwanych wyłącznie przez zajezdnię Klonowica, natomiast w dzień świąteczny kursowały dwie brygady, po jednej z polickiej i lewobrzeżnej zajezdni.
18 października 2008 roku nastąpiło wznowienie ruchu kołowego ulicy Kościelnej na odcinku od ulicy Dąbrówki do ulicy Nehringa, w związku z zakończeniem budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Linia wróciła wówczas na swoją starą trasę.
Z powodu kładzenia asfaltu na ulicy Artyleryjskiej, w dniu 3 listopada 2008 roku linia 63 od ulicy Orłowskiej kursowała po trasie zastępczej ulicami Górniczą – Pancerną do Kamiennej i dalej po swojej stałej trasie.
Od 9 stycznia do 9 października 2021 w związku z przebudową torowisk od ronda Giedroycia do pętli „Dworzec Niebuszewo” linia tymczasowo została skierowana na objazd: przez ulice Barbary-Długosza-al. Wyzwolenia-rondo Giedroycia-Staszica-Ofiar Oświęcimia do ul. Cyryla i Metodego i dalej bez zmian. W kierunku pętli „Kołłątaja” przez ul. Ofiar Oświęcimia-Staszica i rondo Giedroycia.
Od 9 października do 19 listopada 2021, w związku z kolejnym etapem przebudowy węzła Niebuszewo, jak również zamknięciem dla autobusów pętli „Kołłątaja”, linia 63 została skierowana na objazd od przystanku „Cyryla i Metodego” przez ulicę Cyryla i Metodego, Niemcewicza, rondo Sybiraków, Kołłątaja, Barbary, Długosza, Niemcewicza, rondo Sybiraków, Niemcewicza do ulicy Cyryla i Metodego i dalej bez zmian. W rejonie skrzyżowania ulic Cyryla i Metodego, Niemcewicza i Boguchwały uruchomiono tymczasowe przystanki „Boguchwały” w obu kierunkach. Przystanek końcowy „Kołłątaja” zlokalizowano w ciągu ulicy Kołłątaja na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Barbary a rondem Sybiraków bliżej ronda Sybiraków. 20 listopada 2021 przywrócono lokalizację przystanku końcowego „Kołłątaja” na pętlę. W związku z trudną sytuacją kadrową w Szczecińsko-Polickim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym, od 15 stycznia 2022 wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu linii w dni powszednie. Kursy od tego dnia są wykonywane co 15 minut, poza godzinami szczytu co 25 minut, a po godzinie 17 co 30 minut. Wówczas, zmniejszono również obsługę taborową linii z ośmiu do siedmiu brygad. Trzy z nich obsługiwała zajezdnia Klonowica, zaś cztery SPPK Police. W pozostałe dni dwie brygady obsługiwała policka zajezdnia, zaś jedną klonowicka.W związku z asfaltowaniem ronda Sybiraków i ulicy Asnyka, 30 kwietnia 2022 linia ponownie trafiła na dwukierunkowy objazd - przez ulice Ofiar Oświęcimia, Staszica i rondo Giedroycia do pętli „Kołłątaja”, zaś w przeciwnym kierunku przez ulice Barbary, Długosza, aleję Wyzwolenia, rondo Giedroycia, Staszica, Ofiar Oświęcimia do przystanku „Cyryla i Metodego” i dalej bez zmian. 9 maja linia powróciła na trasę sprzed zmian.
1 sierpnia 2022 z powodu braków kadrowych w polickiej zajezdni obsługę dwóch brygad w dni powszednie, soboty oraz dni świąteczne przejęła zajezdnia PKS Szczecin. Od tego dnia, w dni powszednie na linii kursują trzy autobusy z zajezdni Klonowica, dwa z zajezdni PKS Szczecin oraz dwa z SPPK. W pozostałe dni linię obsługują dwa pojazdy z PKS oraz jeden ze SPAK.Na podstawie materiałów z archiwów MZK Szczecin i ZDiTM Szczecin, biuletynów informacyjnych wydawanych w WPKM, MZK, ZKM, kroniki WPKM z lat 1979 – 1989 oraz informacji własnych, komunikatów ZDiTM opracował: Janusz Światowy
współpraca: Paweł Pieńkowski
aktualizacja: man