Encyklopedia

description Linia 95 (TNŻ) Podjuchy Pętla - Podjuchy Pętla

dodane 17.04.2016, godz. 7:39 przez zdjęcie profilowe użytkownika jas59 jas59; zmodyfikowane 12.03.2018, godz. 6:20 przez zdjęcie profilowe użytkownika jas59 jas59

12.03.2018
Dodano informacje z lat 2016 - 2018 zdjęcie profilowe użytkownika jas59 jas59
Trasa:

PODJUCHY PĘTLA – Granitowa - Marmurowa - Radosna - Morwowa - Chojnicka - Mielecka - Drawska - Sąsiedzka - Sieradzka - Chromowa - Ruda - Olkuska - Wschodnia - Marii Grzegorzewskiej - Korczaka - Karola Pruszyńskiego - Wschodnia - Chełmińska - Krzemienna - PODJUCHY PĘTLA

Jest to najmłodsza linia autobusowa uruchomiona przez ZDiTM 11 kwietnia 2016 roku w ramach Centralnego Systemu Zarządzania Komunikacją Miejską.

Linia uruchomiona jako „Transport na żądanie”, jest formą wsparcia regularnej komunikacji miejskiej. Ma ona ułatwić mieszkańcom górzystych terenów dzielnicy dostęp do linii komunikacji miejskiej kursujących przez pętlę Podjuchy.

Pasażerowie po skontaktowaniu się z dyspozytorem na Centrali Ruchu, a później po zalogowaniu się na specjalnie przygotowanej stronie, będą mogli zamówić na konkretną godzinę mikrobus, który dowiezie ich z/na pętle lub na wybrany przystanek.

Mikrobusy zabierają jednorazowo 20 osób. O godzinie planowanej podróży decyduje pierwsze zgłoszenie. Czas i trasa przejazdu jest różna, ponieważ godzina i start pierwszego kursu może być każdego dnia inny. Celem jest dowiezienie zainteresowanych pasażerów w miejsce dogodnej przesiadki do autobusów komunikacji miejskiej na pętli Podjuchy lub do domów z pętli w ciągu 15 minut.

W uzgodnieniu z Radą Osiedla wytypowano kilkanaście punktów, z których będą odjeżdżały mikrobusy na telefon, są to następujące przystanki:

• Podjuchy Pętla
• Granitowa
• Chojnicka
• Mielecka
• Sąsiedzka
• Chromowa
• Grzegorzewskiej
• Wschodnia
• Chełmińska
• Miechowska

Umowa na przewozy została podpisana z firmą PKS Szczecin na razie do końca roku. Na potrzeby tej formy transportu, PKS przygotował 3 mikrobusy - klimatyzowane Mercedesy Sprintery, kursować będą 2 a 1 będzie w rezerwie. Wyposażone są w platformę ułatwiającą wjazd osobom na wózkach inwalidzkich. Są pomalowane w obowiązującej w Szczecinie kolorystyce „Floating Garden”. Mają tez zainstalowane kasowniki. Opłata za przejazd wszystkimi biletami obowiązującym na terenie miasta.

Realizacja usługi będzie wykonywana przez 10 godzin w dni powszednie. ZDiTM obiecuje, że jeśli mieszkańcy Podjuch będą mieli taką potrzebę, to komunikacja mikrobusowa zostanie też uruchomiona w weekendy, ale w ramach ustalonego w umowie limitu godzin.

Założenia systemu transportu „na żądanie”Celem wprowadzenia Systemu Transportu „na żądanie”, jest stworzenie możliwości dowozu z/do krańcowych przystanków komunikacji miejskiej pasażerom z obszarów peryferyjnych, słabiej zaludnionych, których nie obejmuje sieć tras komunikacji miejskiej, oddalonych od centrum aglomeracji. Mikrobusy obsługujące transport na żądanie nie wjeżdżają do centrum miasta – są podpięte pod linie regularne.

System działać ma w określonej strefie – obszarze, na którym zdefiniowane są konkretne przystanki. Trasy przejazdów są zbiorem odcinków łączących przystanek początkowy z przystankiem końcowym w dowolnym kierunku. Przyjęto, że usługa będzie realizowana w wariancie pół dynamicznym, która ma określony przystanek początkowy i końcowy oraz przystanki, na które pasażer ma możliwość dokonać rezerwacji.

Z dniem 4 października 2016 roku ZDiTM wraz z Radą Osiedla uzgodniły dwa dodatkowe przystanki, z których pasażerowie będą mogli korzystać. Są to przystanki Ostowa i Lechicka. W związku z tym linia 95 będzie zabierała i dostarczała pasażerów z 13 punktów na trasie przejazdu.

W roku 2017 linia była też obsługiwana przez PKS Szczecin 3 mikrobusami Mercedes Sprinter. Firma wygrała przetarg na jej obsługę.

Umowa na przewozy transportu na żądanie została podpisana z firmą PKS Szczecin do końca 2018 roku. Na potrzeby transportu na żądanie, PKS przygotował 3 mikrobusy - klimatyzowane Mercedesy Sprintery, jak w latach poprzednich.

Wyposażone są w platformę ułatwiającą wjazd osobom na wózkach inwalidzkich. Są pomalowane w obowiązującej w Szczecinie kolorystyce „Floating Garden”, jak wymaga tego zlecający przewozy. Mają tez zainstalowane kasowniki. Opłata za przejazd wszystkimi biletami obowiązującym na terenie miasta.

Organizator przewozów zastrzegł sobie możliwość zmiany trasy poprzez poszczególne ulice. TnŻ kursuje w dni robocze od poniedziałku do piątku (bez sobót i niedziel) w godzinach 6:00 - 23:00. Usługa przewozowa wykonywana jest przez 10 godzin w dni powszednie.

29 stycznia 2018 roku w związku z uruchomieniem części autobusowej węzła autobusowo - tramwajowego na pętli "Turkusowa" oraz zmianą siatki przebiegu linii autobusowych prawobrzeża.

Linia 95 od tej pory kursuje w godzinach od 7:00 - 17:00 w dni powszednie.

Podjuchy Pętla < - > Podjuchy Pętla
Metalową - Marmurową - Radosną - Ostowa - Morwowa - Chojnicka - Olkuska - Ruda - Krzemienna - Skalista - Kołowska - Falskiego - Przewiewna - Floriana Szarego - Sąsiedzka - Sieradzka (i z powrotem na Pętlę Podjuchy)

Obowiązują na trasie następujące przystanki: Podjuchy Pętla, Granitowa, Miechowska, Chromowa, Chełmińska, Ruda, Wschodnia, Grzegorzewskiej, Sąsiedzka I, Mielecka, Chojnicka, Ostowa, Lechicka, Skalista, Krzemienna, Przewiewna, Smocza/Falskiego, Sąsiedzka II, Sieradzka.
Na podstawie materiałów dostępnych na stronie ZDiTM i wiedzy własnej opracował: Janusz Światowy