Encyklopedia

Pętla autobusowa Rostocka

dodane przez fan004; zmodyfikowane przez fan004

Pętla autobusowa „Rostocka” (dawniej „Kormoranów”) położona jest w północnej części osiedla Niebuszewo, przy ulicy Księcia Warcisława I między skrzyżowaniami z ulicami Kresową i Rostocką. Składa się ona z zatoki autobusowej z jednym peronem, na którym znajduje się słupek przystankowy i wiata. 

Od przebudowy układu ulic w 2012 roku wjazd na przystanek końcowy odbywa się poprzez przejazd ulicą Kresową i skręt w ulicę Księcia Warcisława I, a następnie wjazd do zatoki. 

Obecnie na pętli bieg kończą autobusy linii:

Oprócz tego na przystankach o tej samej nazwie położonych w okolicy skrzyżowaniu ulic Księcia Warcisława I, Królewskiego i Rostockiej zatrzymują się autobusy linii:

Przez wiele lat pętla funkcjonowała pod nazwą „Kormoranów”. Nazwę zmieniono 1 lutego 2021 roku przy okazji zmian w układzie istniejących i uruchomieniu nowych linii autobusowych. (patrz: Lutowe zmiany w rozkładach jazdy – lewobrzeże)

Powstanie i historia

zdjęcie
Fotostop na Kormoranów
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pętla autobusowa „Kormoranów” (obecnie „Rostocka”) powstała wraz z uruchomieniem linii 68 w obecnym kształcie, dnia 1 września 1994 roku. Zadaniem tej linii było połączenie osiedla Bandurskiego Kormoranów z centrum miasta. Kursowała ona na trasie Kormoranów - Plac Rodła.

1 lipca 2000 roku w wyniku reformy komunikacji nocnej do pętli „Kormoranów” zaczęły dojeżdżać autobusy nocnej linii 503, które kierowały się do Cukrowej

zdjęcie
Przed pierwszym kursem na linii 503
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
1 października 2003 roku kolejna reforma spowodowała przekierowanie linii 503 (od tego dnia 523) do pętli „Wiszesława” (obecnie Zajezdnia Golęcin). Do pętli „Kormoranów” (niektóre kursy wydłużone do Warszewa) skierowano natomiast linię 522 (dawniej linia 517), która wykonywała kursy do Osiedla Kasztanowego

W dniu 2 lutego 2004 roku na pętli zagościła kolejna linia - 57 Bis kursująca na trasie do pętli „Kołłątaja”. Na początku 2007 roku zmieniono numer linii na 87 i wydłużono niektóre kursy do Warszewa

1 października 2008 na pętli pojawiła się kolejna linia nocna - numer 530. Kursowała ona na trasie Kormoranów - Plac Rodła.

Wówczas na pętli „Kormoranów” bieg rozpoczynały cztery linie:

Ta sytuacja nie trwała jednak długo - 1 września 2009 roku w związku z otwarciem pętli „Podbórz” przekierowano tam linie 87 i 530, które przestały obsługiwać pętlę „Kormoranów”.

zdjęcie
Słupka przystankowego jeszcze nie ma, ale tak wygląda nowy przystanek końcowy dla linii 68
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Oddanie do eksploatacji przystanków autobusowych na ulicy Warcisława (w okolicach trasy Północnej) oraz przy skrzyżowaniu z ulicą Rostocką, 5 listopada 2012 roku spowodowało, że przeniesiono dotychczasowy przystanek „Kormoranów” dla linii 68 i 522 w obecne miejsce - do zatoki  autobusowej na ulicy Warcisława, między skrzyżowaniami z ulicą Kresową a Rostocką.

zdjęcie
Mercedes za chwilę rozpocznie ostatni kurs na linii 522
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Kolejną zmianą na pętli było wydłużenie linii 68 do pętli „Przepiórki” z dniem 1 lipca 2017 roku. Przestała ona wówczas obsługiwać przystanek końcowy „Kormoranów”, na którym pozostała jedynie nocna linia 522.

68 powróciło w dniu 1 lutego 2021 roku. Od tego dnia część kursów została skrócona do pętli, której nazwa została zmieniona z „Kormoranów” na „Rostocka”