Encyklopedia
Linia 68: Plac Rodła - Świergotki
dodane przez bartez; zmodyfikowane przez
man


Trasa: Plac Rodła – Malczewskiego – Matejki – Gontyny - Sczanieckiej – Przyjaciół Żołnierza – Bandurskiego – Królewskiego — Łączna — Przepiórki — Świergotki
Dawne wcielenia linii
Linia 68 powstała 5 lutego 1968 roku i jeździła w tamtym okresie na trasie Gocław - Gontyny - Sołtysia - Dworzec Główny. Obsługiwana była przez 6 autobusów z 10-minutową częstotliwością. Jeździła tylko w szczycie. 19 lutego 1971 roku wydłużono trasę linii do Huty "Stołczyn".
W dniach 20 maja - 13 grudnia 1971 roku linia jeździła po częściowo zmienionej trasie ulicami Emilii Plater i Firlika w związku z pracami drogowymi w ciągu ulicy 1 Maja.
12 kwietnia 1972 roku wydłużono trasę linii do Skolwina. W tym okresie kursowała na trasie Dworzec Główny – Skolwin. Przelot trwał 40 minut. Obsługiwana była przez 9–11 autobusów, które jeździły co 8 minut. 13 stycznia 1975 roku została zlikwidowana z powodu braku taboru.
Ponownie linię 68 utworzono 26 listopada 1982 roku na trasie Police Szkoła – Police Rynek.
1 stycznia 1985 roku linii dodano jedną brygadę i kursowała czterema na trasie podanej wyżej, z 10–13 minutową częstotliwością w szczycie.
Od końca lipca 1985 roku linia 68 jeździła na trasie Stocznia Warskiego – Pomorzany. Obsługiwana była z 10-minutową częstotliwością kursowania – 6 brygadami w szczycie i 14-minutową częstotliwością – 4 brygadami po szczycie.
W listopadzie 1987 roku wydłużono trasę do ulicy Dobrzyńskiej. Na tej trasie linia uległa likwidacji 21 stycznia 1990 roku.
Współczesna wersja linii
Linia 68 w swym obecnym kształcie powstała 1 września 1994 roku. Jej zadaniem było łączenie osiedla Bandurskiego i Kormoranów z centrum miasta. Trasa linii od początku istnienia nie ulegała większym zmianom. Odnotować można, iż po przebudowie skrzyżowania ulic Obotryckiej, Komuny Paryskiej, Przyjaciół Żołnierza i Wilczej, autobus zaczął skręcać w ulicę Przyjaciół Żołnierza, zamiast w Bandurskiego, która po przebudowie została zaślepiona.Od początku tej wersji linia 68 była tak zwaną "szczytówką". Kursowała od poniedziałku do piątku od 5:00 do końca porannego szczytu, czyli do godziny 9:00. Popołudniowa zmiana zaczynała się około godziny 13:30 na Placu Rodła, a ostatni kurs z pętli "Kormoranów" był w okolicach godziny 17:30. Autobusy w tym okresie kursowały z dziesięciominutową częstotliwością.
W grudniu 2007 roku linia 68 ze "szczytówki" stała się linią całodzienną, kosztem rzadszej częstotliwości. Trasa oraz dni kursowania nie uległy zmianie. Autobusy kursowały od wczesnych godzin rannych do godziny 18.
Oddanie do eksploatacji przystanków autobusowych na ulicy Warcisława (w okolicach trasy Północnej) oraz przy skrzyżowaniu z ulicą Rostocką, 5 listopada 2012 roku przeniesiono dotychczasowy przystanek "Kormoranów" dla linii 68 do zatoki autobusowej na ulicy Warcisława, między skrzyżowaniami z ulicą Kresową a Rostocką.
1 lipca 2017 roku nastąpiła zmiana trasy linii. Od ulicy Bandurskiego została ona poprowadzona ulicami Królewskiego, Łączną, Świergotki i Przepiórki do nowego przystanku końcowego Przepiórki. Kursy zaczęły być wykonywane we wszystkie dni tygodnia przez cały dzień.
W związku z pracami prowadzonymi w ciągu ulicy Przepiórki w dniach od 18 do 23 czerwca oraz od 22 do 24 września 2020 roku autobusy linii 68 kursowały na zmienionej trasie.
Od przystanku „Axentowicza” autobusy kursowały przez ulicę Kormoranów do ulicy Łącznej i dalej ulicą Łączną do tymczasowego przystanku końcowego „Świergotki” (przystanek w kierunku Placu Rodła).
Od 1 lutego 2021 nastąpiły zmiany w funkcjonowaniu linii. Zmieniony został kierunek kursowania ulicami Przepiórki i Świergotki. Przystanek „Przepiórki” przeniesiono na przeciwną stronę jezdni i pełni funkcję przystanku przelotowego. Przystanek końcowy „Świergotki” zlokalizowany jest w ciągu ulicy Świergotki przed skrzyżowaniem z ulicą Łączną, w zatoce parkingowej. Kursy wykonywane są z częstotliwością:
- w dni powszednie: w godzinach szczytu co 10 minut (przy czym co drugi kurs realizowany jest na skróconej trasie Plac Rodła – Rostocka (dawna nazwa „Kormoranów”), poza godzinami szczytu co 20 minut, po godz. 20 co 30 minut;
- w soboty, niedziele, Nowy Rok, Wielkanoc, Boże Narodzenie: co 30 minut.