Encyklopedia
Pętla tramwajowo-autobusowa Stocznia Szczecińska
dodane przez man; zmodyfikowane przez man
Przez wiele lat pętla była jedną z najbardziej uczęszczanych w mieście, jednak obecnie jest to przystanek o dużo niższym znaczeniu.
Pętla „Stocznia Szczecińska” składa z trzech peronów przeznaczonych na przystanek końcowy dla autobusów, jednego peronu końcowego dla tramwajów oraz dwóch przelotowych przystanków, po jednym dla autobusów i tramwajów.Na środku pętli znajdował się budynek, w którym mieściło się zaplecze socjalne dla kierowców, a wcześniej istniała tam również kasa biletowa, zlikwidowana wraz z postawieniem na terenie pętli automatu do sprzedaży biletów. 25 maja 2022 w związku ze złym stanem technicznym, budynek wyburzono. Do czasu wybudowania nowego obiektu, kierowcy korzystają z kontenerów socjalnych. 8 lipca 2023 roku na wyspie oddzielającej perony autobusowe od tramwajowych (nieopodal kontenera socjalnego) pojawiła się dodatkowa wiata przystankowa dla pasażerów.
Przez pętlę przejeżdżają tramwaje wyjeżdżające z zajezdni Golęcin, regularne kursy tramwajów linii 6 i 11 oraz autobusowych nocnych 525 i 526.
Natomiast swój przystanek końcowy na pętli mają:
- linia 5 kierunek: Osiedle Zawadzkiego,
- linia 53 kierunek: Pomorzany Dobrzyńska,
- linia 60 kierunek: Cukrowa,
- linia 67 kierunek: Karola Miarki
Kiedyś było też 58...
W latach 1962-2014 (z krótkimi przerwami) linia 58 różnymi trasami łączyła Stocznię z północnymi osiedlami m.in. Bukowem, Stołczynem i Gocławiem. Najdłużej, bo od 1975 do 2014 roku kursowała na trasie:
Stocznia Szczecińska – Firlika – Plater – Sczanieckiej – Wilcza – Obotrycka – Bogumińska – Pokoju – Szosa Polska – Policka – Nehringa – Kościelna – Nad Odrą – Lipowa – Gocław.
13 stycznia 2014 roku zmieniono trasę linii 58 i przeniesiono jej przystanek końcowy na Plac Rodła, skąd kieruje się (niezmiennie) na Gocław.
Z powodu budowy kanalizacji na ulicy Firlika, w okresie 8 września 2014 - 3 lutego 2015 roku przystanki autobusowe tymczasowo przeniesiono na ulicę Firlika za skrzyżowanie z ulicą Ceglaną. Dojazd odbywał się ulicami 1 Maja i Ceglaną.
na podstawie wiedzy własnej - autor: man