Encyklopedia

Pętla tramwajowo-autobusowa Stocznia Szczecińska

dodane przez man; zmodyfikowane przez man

29.05.2021
Dodano informacje o linii 58 fan004
17.02.2020
dodano informacje o pętli man

zdjęcie
Hybryda oczekuje na kurs zjazdowy do zajezdni
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pętla „Stocznia Szczecińska” jest ulokowana na ulicy Firlika, a powstała jeszcze wówczas, kiedy w pobliżu działała Stocznia Szczecińska (stąd nazwa pętli). Początkowo nosiła nazwę „Stocznia Warskiego”.

Przez wiele lat pętla była jedną z najbardziej uczęszczanych w mieście, jednak obecnie jest to przystanek o dużo niższym znaczeniu.

zdjęcie
Autobusy odpoczywają, a na mnie przyszła pora, więc wyjeżdżam
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pętla „Stocznia Szczecińska” składa z trzech peronów przeznaczonych na przystanek końcowy dla autobusów, jednego peronu końcowego dla tramwajów oraz dwóch przelotowych przystanków, po jednym dla autobusów i tramwajów.

Na środku pętli znajdował się budynek, w którym mieściło się zaplecze socjalne dla kierowców, a wcześniej istniała tam również kasa biletowa, zlikwidowana wraz z postawieniem na terenie pętli automatu do sprzedaży biletów. 25 maja 2022 w związku ze złym stanem technicznym, budynek wyburzono. Do czasu wybudowania nowego obiektu, kierowcy korzystają z kontenerów socjalnych. 8 lipca 2023 roku na wyspie oddzielającej perony autobusowe od tramwajowych (nieopodal kontenera socjalnego) pojawiła się dodatkowa wiata przystankowa dla pasażerów.

Przez pętlę przejeżdżają tramwaje wyjeżdżające z zajezdni Golęcin, regularne kursy tramwajów linii 6 i 11 oraz autobusowych nocnych 525 i 526.

Natomiast przystanek końcowy mają tramwaje i autobusy:

Kiedyś było też 58...

W latach 1962-2014 (z krótkimi przerwami) linia 58 różnymi trasami łączyła Stocznię z północnymi osiedlami m.in. Bukowem, Stołczynem i Gocławiem. Najdłużej, bo od 1975 do 2014 roku kursowała na trasie:

Stocznia Szczecińska – Firlika  – Plater – Sczanieckiej – Wilcza – Obotrycka – Bogumińska – Pokoju – Szosa Polska – Policka – Nehringa – Kościelna – Nad Odrą – Lipowa – Gocław.

13 stycznia 2014 roku zmieniono trasę linii 58 i przeniesiono jej przystanek końcowy na Plac Rodła, skąd kieruje się (niezmiennie) na Gocław

autor: man (na podstawie wiedzy własnej)