Encyklopedia

Linia 11: Ludowa - Pomorzany

dodane przez Wojtek; zmodyfikowane przez man

21.12.2023
Dodano informacje o zmianach od 2 stycznia 2024 man
12.09.2023
Dodano informacje o zmianach od 16 września 2023 man
04.07.2023
Dodano informacje o zmianie trasy linii od 8 lipca 2023 man
09.10.2022
dodano informację o zmniejszeniu podstawowej częstotliwości kursowania linii Waszka
26.10.2021
Dodano informacje o zmianach w kursowaniu linii jas59 
24.05.2021
Dodano informacje o objeździe od 29.05.2021 fan004
15.01.2021
Informacje o długości trasy, czasie przejazdu, itp. przeniesiono w inne miejsce. Karton_03
13.01.2021
Poprawka czeskiego błędu. Karton_03
13.01.2021
Dodano informacje o długości trasy, czasie przejazdu, częstotliwości oraz liczbie przystanków. Karton_03
25.07.2020
dodano informacje o powrocie linii na stałą trasę jas59 
14.03.2020
dodano informacje do roku 2020 oraz informacje o II etapie ss man
04.08.2016
Dodano informację o skróceniu linii na czas remontu krzyżownic w ciągu ulic Nocznickiego i Stalmacha. wsad123
12.01.2010
Dodano podział na brygady X
19.10.2009
Dodano informację o zmianie trasy tramwajów linii 11 z powodu wymiany torowiska na placu Kościuszki. kajetansz

Trasa: Ludowa — Druckiego-Lubeckiego — Stalmacha — Nocznickiego — Firlika (z powrotem: Firlika — Antosiewicza — Nocznickiego) — Dubois — Parkowa — Malczewskiego — Matejki — Piłsudskiego — plac Rodła — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — Piłsudskiego — plac Szarych Szeregów — aleja Piastów — plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szyrockiego — aleja Powstańców Wielkopolskich — Budziszyńska — Pomorzany

Historia „jedenastki”

zdjęcie
Zjazd "jedenastek"
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia 11 została uruchomiona 15 grudnia 1974 roku na trasie Stocznia Remontowa (Ludowa) Pomorzany, która nie zmieniła się po dziś dzień.

zdjęcie
Zakorkowane eNki pod Stocznią Szczecińską
Dwa lata później rozpoczął się remont torów na ulicy Piłsudskiego od placu Rodła do Placu Sprzymierzonych. Z tego powodu „jedenastka” w okresie od 26 czerwca do 31 sierpnia 1976 roku została skierowana na objazd od placu Rodła przez al. Niepodległości – 3 Maja – Narutowicza do pętli „Potulicka”.

zdjęcie
Spotkały się dwa "helmuty"
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Z powodu remontu wiaduktu na alei Powstańców Wielkopolskich, od 1 lipca do 31 sierpnia 2002 roku linia 11 kursowała na trasie: Ludowa – Plac Sprzymierzonych – Piastów – Jagiellońska – Bohaterów Warszawy – Wawrzyniaka – aleja Wojska Polskiego – Plac Sprzymierzonych i dalej po standardowej trasie do Ludowej

Na ten sam objazd, „jedenastka” trafiła w związku z budową placu Szyrockiego w okresie 26 czerwca – 31 lipca 2004.

zdjęcie
Jedna z ostatnich stodwójek na linii 11
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
12 kwietnia 2007 roku z powodu remontu wiaduktu na ul. Druckiego-Lubeckiego ulica Ludowa stała się dwukierunkowa, wymusiło to zamknięcie pętli „Ludowa” dla ruchu tramwajowego.

Do 30 lipca 2007 roku linia 11 kursowała na trasie wydłużonej Zajezdnia Golęcin Pomorzany.

zdjęcie
Solowa "stopiątka" również na linii 11 Bis
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Na ten okres została również uruchomiona wspomagająca linia 11 Bis, która wykonywała kursy w dni powszednie w godzinach szczytu na trasie Stocznia Szczecińska Pomorzany. Kursy linii zostały wówczas uwzględnione w normalnym rozkładzie linii 11.

zdjęcie
Gdyby podobny skręt istniał na Bramie Portowej, zamiast na Potulicką, linia 11 jeździłaby dziś na Pomorzany
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W dniach 16-19 października 2009 roku w związku z remontem torowiska na placu Kościuszkilinię 11 skierowano od placu Rodła przez aleję Niepodległości – 3 Maja – Narutowicza do pętli „Potulicka”.

Od początku powstania linii obsługiwana była ona w całości przez zajezdnię Golęcin. Do 1 października 2004 roku linię obsługiwała również Zajezdnia Niemierzyn, zaś od 2022 roku na linii pojawiają się także wagony z zajezdni Pogodno, ponadto w rozkładzie uwzględniono możliwość obsługi części kursów taborem niskopodłogowym przez „Bety”.

zdjęcie
"Jedenastką" na Gumieńce
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W okresie przebudowy torowiska w ciągu alei Piastów w dniach 7 stycznia - 13 kwietnia 2014 roku skierowano linię 11 na trasę tymczasową Ludowa – Brama Portowa – Gumieńce.

Na czas remontu dwóch krzyżownic kolejowo-tramwajowych w rejonie ulic Nocznickiego i Stalmacha przy Szczecińskim Parku Przemysłowym od  1 do 19 sierpnia 2016 roku wstrzymano kursowanie linii 11 w kierunku Ludowej. Linia kursowała na skróconej trasie Pomorzany - Stocznia Szczecińska.

zdjęcie
Zmodernizowany tramwaj kursuje dzisiaj na linii 11
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Co roku, 11 listopada linia kierowana jest ze względu na Marsz Niepodległości objazdem przez Plac Żołnierza Polskiego i Bramę Portową w obu kierunkach.

zdjęcie
Na tym skręcie tramwaje można spotkać dość rzadko
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W okresie od 14 marca do 31 maja 2020 roku w związku z rozpoczęciem II etapu przebudowy placu Szarych Szeregów linia została skierowana na trasę:

Potulicka — Narutowicza — 3 Maja — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — plac Żołnierza Polskiego — aleja Wyzwolenia — plac Rodła — Piłsudskiego — Matejki — Malczewskiego — Parkowa — Dubois — Firlika — Antosiewicza — Nocznickiego — Stocznia Szczecińska

Ciekawostką była również pierwsza planowa obsługa tej wersji linii przez zajezdnię Pogodno wagonami KT4Dt.

1 czerwca 2020 roku linia została skierowana ponownie do pętli „Pomorzany”, jednak dalej po objazdowej trasie: od przystanku Piastów przez ul. Jagiellońską — al. Bohaterów Warszawy — ul. Wawrzyniaka — pl. Gałczyńskiego — al. Wojska Polskiego do pl. Szarych Szeregów. 

W związku z zakończeniem modernizacji placu Szarych Szeregów, przywrócono od 25 lipca 2020 roku stałą trasę linii.

zdjęcie
Dalej już po stałej trasie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
29 maja 2021 roku ze względu na rozpoczęcie kolejnego etapu „Torowej Rewolucji” obejmującej aleję Niepodległości, aleję Wyzwolenia i ulicę Piłsudskiego konieczne było wycofanie tramwajów z odcinka Plac Rodła - Matejki - Malczewskiego - Dubois. Linia 11 kursowała na zmienionej trasie Ludowa – Jana z Kolna – Wyszyńskiego – Krzywoustego – Pomorzany, bez zmian w częstotliwości.

Trasa objazdowa: Ludowa - [...] - Firlika - Jana z Kolna - Nabrzeże Wieleckie - Wyszyńskiego - plac Brama Portowa - plac Zwycięstwa - Krzywoustego - Plac Kościuszki - [...] - Pomorzany.

W dniach 22 - 25 września 2021 roku tramwaje linii 11 skierowano na Gumieńce z powodu awarii żeliwnego wodociągu, umiejscowionego w pobliżu torowiska na alei Powstańców Wlkp. w kierunku pętli „Pomorzany”. W miejsce tramwajów jeździły autobusy.

zdjęcie
Jeszcze przez jakiś czas linia 11 będzie tutaj stałym bywalcem
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 28 października 2021 roku w związku z przywróceniem do eksploatacji przebudowanego odcinka torowisk od Bramy Portowej poprzez plac Żołnierza Polskiego, plac Hołdu Pruskiego i Matejki linia kursuje na objazdowej trasie:

Ludowa — Druckiego-Lubeckiego — Stalmacha — Nocznickiego — Firlika (z powrotem: Firlika — Antosiewicza — Nocznickiego) — Dubois — Parkowa — Malczewskiego — plac Hołdu Pruskiego — plac Żołnierza Polskiego — plac Brama Portowa — plac Zwycięstwa — Krzywoustego plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szyrockiego — aleja Powstańców Wielkopolskich — Pomorzany.

27 czerwca 2022 po przywróceniu kursowania tramwajów na odcinku alei Wyzwolenia od placu Żołnierza Polskiego do placu Rodła oraz na odcinku ulicy Piłsudskiego od ulicy Matejki do placu Szarych Szeregów, linia 11 powróciła na stałą trasę.

Katastrofalna sytuacja kadrowa wymusiła wprowadzenie 9 października 2022 roku zmianę podstawowej częstotliwości kursowania wszystkich linii tramwajowych z dotyczasowych 12 minut do 15 minut.

W związku ze wstrzymaniem ruchu tramwajów na odcinku Piastów – plac KościuszkiPomorzany, od 8 lipca 2023 skierowano linię 11 na tymczasową trasę Ludowa – Piotra Skargi (powrót w kierunku centrum następował przez plac Gałczyńskiego – aleję Bohaterów Warszawy i ulicę Jagiellońską). 29 lipca 2023 roku po przywróceniu ruchu tramwajowego na pętli „Pomorzany”, linia powróciła na stałą trasę.

W związku z utrzymującą się trudną sytuacją kadrową w spółce Tramwaje Szczecińskie, 16 września 2023 roku wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu linii 11. W dni powszednie poza godzinami szczytu oraz w soboty i dni świąteczne linia rozpoczęła kursowanie w skróconej relacji Pomorzany – Plac Żołnierza Polskiego (powrót przez plac Hołdu Pruskiego). W dni świąteczne linia kończyła bieg na przystanku „Filharmonia” i funkcjonowała w obiegu łączonym z linią 6

2 stycznia 2024 roku linia 11 z powrotem rozpoczęła realizację kursów na pełnej trasie Ludowa - Pomorzany przez cały dzień we wszystkie dni tygodnia.

opracował: Wojtek, kajetansz (linia 11 Bis)

aktualizacja: man, jas59 , Karton_03, fan004, Waszka

Długość trasy:

 • w kierunku Ludowej: 8,7 km
 • w kierunku Pomorzan: 8,6 km

Częstotliwość:

 • Dni powszednie:
  • W szczycie: 15 minut
  • W międzyszczycie: 15 minut
  • Wieczorem: 20 minut
 • Soboty:
  • W ciągu dnia: 15 minut
  • Rano i wieczorem: 20 minut
 • Niedziele i dni świąteczne: 20 minut

Liczba przystanków:

 • w kierunku Ludowej: 20
 • w kierunku Pomorzan: 19
Licencja Creative Commons
Ten artykuł encyklopedyczny jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe. Udostępnienie na licencji Creative Commons obejmuje treść artykułu i (o ile nie zaznaczono inaczej) nie dotyczy załączonych ilustracji.