Forum

Autobusy wiozą śmierć

MC napisał(a):

> Ja nigdzie tego nie napisałem, ani tak nie uważam...

Miło mi, dziękuję ;)

> Ale czy ZDiTM jako ten organizator odpowiada w jakiś sposób za > tabor? Nie. Tymczasem właściciel SPA (czyli Gmina Miasto Szczecin) > IMO w jakiś sposób powinna odpowiadać, bo w końcu jest tego cyrku > właścicielem.

Nie musi - paimętaj, że SPA to spółki z o. o., a ich właściciel (Gmina Miasto Szczecin) wcale nie musi zwiększać kapitału spółki poprzez wsparcie bezpośrednie (tak finansowe jak i materialne). Ba - cały ten podział nastąpił właśnie po to, aby to spółki martwiły się o to czym jeżdą, a miasto (ZDiTM) martwiło się o to, ile im za to jeżdżenie zapłacić i skąd wykombinować kase. Jak spółka jest niedofinansowana to teoretycznie może zgłosić się do przetargu ze stawkami jakie uważa za stosowne, a w przypadku jego unieważnienia (jak to miało już miejsce kilkakrotnie) w czasie negocjacji umowy krótkoterminowej "z wolnej ręki" nie schodzić poniżej kwoty pozwalającej jej normalnie funkcjonować.

> Prezesi spółek tylko rządzą czymś co jest > miejskie i mogą to robić dobrze, albo źle, ale to nie jest ich > podwórko - oni tam tylko zarządzają.

Widzisz, często w prywatnych firmach prezesi też nie są ich właścicielami. Jeśli natomiast zarządzają źle to muszą się liczyć z konsekwencjami takiego postępowania i tak też powinno być tu. Prezes nie daje sobie rady z utrzymaniem tego co ma w opiece to się prezesa wymienia, dla mnie to jest oczywiste.

> W Szczecinie nie ma i nie było zdrowych zasad, bo ten podział był > sztuczny, żeby nie powiedzieć, że idiotyczny - ani jedna linia nie > zmieniła swojej obsługi (chyba że się mylę to prosze > wyprowadzić mnie z błędu)

Dla tego w pierwszym moim poście podkreślałem, że należałoby rozdrobnić pakiety (na moje oko optimum stanowiłaby liczba 6 pakietów rozsądnie utworzonych z obecnej grupy obsługi I i II).

> Poczekamy jeszcze trochę, co z tym długoterminowym kontraktem zrobi > SPPK. Jak narazie to go konsumuje kilka miesięcy i przybyły jedynie > kolejne używane wozy.

Tylko że SPPK nie ma w tej długoterminowej umowie zapisanego obowiązku puszczania na określone linie nowego taboru, więc to jest całkiem inna sprawa.

> Ok i teraz na te linie nie może wysłać wozów starszych niż 15 > lat. To chyba będą Scanie wysyłać.

Jeżeli by nie mieli taboru spełniającego początkowy wymóg wiekowy, albo baliby się późniejszej inwestycji w nowy tabor (ciągle zakładam roczny okres przejściowy dla nowych wozów na niektórych liniach) to rozsądnym ruchem byłoby nie zgłaszanie swojej oferty do przetargu. Ale poza PKS'ami istnieją w naszym kraju również inne firmy, które potrafią sobie radzić, jak chociażby ITS Michalczewski.

> Nowe autobusy zakładając bardzo optymistycznie mogą pojawić się > ~pół roku po przetargu.

Czyli mieliby ciągle jeszcze pół roku na jego ogłoszenie, jakiś problem?

> Pozatym PKS ma bardzo poważne problemy > taborowe, a podstawą nadal byłby ruch PODmiejski, więc nie bardzo > widzę ładowanie kilku(nastu?) mln w autobusy miejskie.

Cóż, ale jeśli chcieliby mieć kasę z ruchu miejskiego to musieliby sprostać wymaganiom zamawiającego. Albo się inwestuje i później czerpie z tego zyski, albo też nie robi nic.

> Do tego > dochodzi jeszcze fakt, że te nowe wozy to tylko jakiś % ogółu > kursującego taboru i pozostałe wyjeżdżające to H9.

Coś mi się wydaje że ichne H9'ki nie spełniłyby kryterium wiekowego :P Ale pewności nie mam, ponieważ nie ma chyba sensownego spisu taborowego "naszych" PKS'ów.

> Z jakiegoś względu się ugiął (z tego że to sporo forsy dla > spółek)

Widzisz, tylko że teraz ugiąl się z reklamami, a później ugnie się w przypadku wymogów dotyczących wieku taboru (choć i tak już 20 letni limit wieku został naciągnięty kilkakrotnie). Albo działamy na zasadzie, że zleceniodawca płaci to zleceniodawca wymaga, albo robimy sobie z tego wszystkiego wielką piaskownicę i bawimy się w niej na całego.

> No ja sie ich już nauczyłem i mimo, że nie wszystkich to mieszanie > zespołów swoje robi i zawsze znajdzie się jeden znany - choć i > tak bilet mam zawsze.

Ja takiego wątpliwego szczęścia nie mam. Tymbardziej, że od początku roku akademickiego byłem kontrolowany 2 razy (słownie dwa), a dość często jeżdżę chociażby pospiesznymi.

> Jeszcze przydałoby się umieć obsługiwać taobr (vide omawiane > już tu ostatnie "Bez barier").

No to już jest zupełnie inna sprawa. Kiedyś byłem świadkiem, jak nowy kierowca przyszedł pierwszy raz do pracy (na drugą zmianę). Przed wyjściem mechanik wpuścił go do kabiny B10L na zajezdni (bo tym typem miał danego dnia jeździć), pokazał gdzie są przyciski otwierania drzwi, jak się obsługuje automat i gdzie jest hamulec długotrwałego działania (ręczny), a następnie odprowadził do dyspozytora. Ten ostatni kazał kierowcy pojechać wcześniej na podmianę o jedno kółko, aby jego poprzednik pokazał mu trasę i opowiedział jak się tym autobusem jeździ. Następnego dnia ten nowy kierowca już miał poranną brygadę, na szczęście na tej samej linii (choć dalej się nie łapał jak działają te wszystkie blokady drzwi w Volvo po przeróbkach). Tak więc tu kłania się raczej kompletna nieodpowiedzialność ze strony przewoźnika.

-- ...nadchodzi nowa jakość...
Autobusy wiozą śmierć · 16 lat temu · Piotr
Re: Autobusy wiozą śmierć · 16 lat temu · konjo 
A tramwaje · 16 lat temu · M21
Re: A tramwaje · 16 lat temu · Piotr
Re: A tramwaje · 16 lat temu · Ralf
Re: A tramwaje · 16 lat temu · kajetansz
Re: A tramwaje · 16 lat temu · torwid 
Re: A tramwaje · 16 lat temu · techno
Re: A tramwaje · 16 lat temu · lhb178
Re: A tramwaje · 16 lat temu · Iwo
Re: A tramwaje · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: A tramwaje · 16 lat temu · Iwo
Re: A tramwaje · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: A tramwaje · 16 lat temu · Iwo
Re: Zdjęcie na stronie PR Szczecin · 16 lat temu · Iwo
Re: Zdjęcie na stronie PR Szczecin · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Zdjęcie na stronie PR Szczecin · 16 lat temu · Iwo
Re: Zdjęcie na stronie PR Szczecin · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Zdjęcie na stronie PR Szczecin · 16 lat temu · Iwo
Re: Zdjęcie na stronie PR Szczecin · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Zdjęcie na stronie PR Szczecin · 16 lat temu · Iwo
Re: Zdjęcie na stronie PR Szczecin · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Zdjęcie na stronie PR Szczecin · 16 lat temu · Iwo
Re: Zdjęcie na stronie PR Szczecin · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Zdjęcie na stronie PR Szczecin · 16 lat temu · Iwo
Re: Zdjęcie na stronie PR Szczecin · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Zdjęcie na stronie PR Szczecin · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Ekologia [OT] · 16 lat temu · Piotr
Re: Ekologia [OT] · 16 lat temu · Luke_Police 
Re: Ekologia [OT] · 16 lat temu · Piotr
Re: Ekologia [OT] · 16 lat temu · LLUZNIAK
Najgorsze? · 16 lat temu · Iwo
Re: Najgorsze? · 16 lat temu · techno
Re: Najgorsze? · 16 lat temu · Iwo
Re: Najgorsze? · 16 lat temu · leks
Re: Najgorsze? · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Najgorsze? · 16 lat temu · Iwo
Re: Najgorsze? · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Najgorsze? · 16 lat temu · torwid 
Re: Najgorsze? · 16 lat temu · Iwo
A ja liczę na koniec · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · Iwo
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · Piotr
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · Piotr
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · Lukasy
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · Iwo
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · Lukasy
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · Lukasy
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · Lukasy
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · Luke_Police 
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · lhb178
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · Iwo
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · lhb178
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · Iwo
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · Piotr
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · LLUZNIAK
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · LLUZNIAK
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · LLUZNIAK
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · konjo 
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · LLUZNIAK
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · Piotr
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · konjo 
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · Piotr
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · LLUZNIAK
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · Luke_Police 
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: A ja liczę na koniec · 16 lat temu · Luke_Police 
Jeździmy trumnami, nie autobusami · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
TVN 24 · 16 lat temu · yoss83
Re: TVN 24 · 16 lat temu · RoGaL
Re: TVN 24 · 16 lat temu · Piotr
Re: Stan autobusów "cieszy się" sporym zainteresowaniem · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Stan autobusów "cieszy się" sporym zainteresowaniem · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Stan autobusów "cieszy się" sporym zainteresowaniem · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Stan autobusów "cieszy się" sporym zainteresowaniem · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Stan autobusów "cieszy się" sporym zainteresowaniem · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Stan autobusów "cieszy się" sporym zainteresowaniem · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Stan autobusów "cieszy się" sporym zainteresowaniem · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Stan autobusów "cieszy się" sporym zainteresowaniem · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Stan autobusów "cieszy się" sporym zainteresowaniem · 16 lat temu · LLUZNIAK
Re: Stan autobusów "cieszy się" sporym zainteresowaniem · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Stan autobusów "cieszy się" sporym zainteresowaniem · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Stan autobusów "cieszy się" sporym zainteresowaniem · 16 lat temu · (użytkownik usunięty)
"Wygrywamy" w SPAKu jest OK · 16 lat temu · Piotr
Re: "Wygrywamy" w SPAKu jest OK · 16 lat temu · Piotr
Re: "Wygrywamy" w SPAKu jest OK · 16 lat temu · LLUZNIAK
Re: "Wygrywamy" w SPAKu jest OK · 16 lat temu · Piotr
Prokuratura zajmie się autobusami · 16 lat temu · Piotr
"Trumny" wracają na ulice · 16 lat temu · Piotr
Re: "Trumny" wracają na ulice · 16 lat temu · LLUZNIAK